Jsou cestovní agentury na internetu připraveny na novelu zákona?

Jak vypadá hledání pořadatelů zájezdů u cestovních agentur na internetu? A na co letos lákají koncové klienty? Podle průzkumu TTG najdou klienti u většiny internetových prodejců zájezdů informaci, kdo daný zájezd organizuje, ještě než novela vstoupí v platnost. Zatím u některých portálů budete hledat pořadatele zájezdu „složitěji“.

Foto: Lucie Poštolková

Ilustrační foto Foto: Lucie Poštolková

Většina prodejců už na internetu zobrazuje, která cestovní kancelář pořádá zájezdy. Klienti vidí ještě před rezervací cestovní kanceláře na Last.cz, TravelPortal.cz, NaCesty.cz, Dovolena.cz, NewTravel.cz či u Zájezdy.cz.

Pořadatel zájezdu se zobrazuje až po zadání užšího výběru. Dvakrát kliknout musejí klienti u portálu NaCesty.cz. „Od roku 2004 máme vždy vedle termínu, pokoje a stravy uvedeno logo pořádající CK. Včetně odkazu na adresu sídla CK a názvu pojišťovny, u které je pojištěna,“ uvedl Jaroslav Valenta z portálu NaCesty.cz.

Kde se schovávají na stránce pořadatelé zájezdů?

Pod ikonou podaných rukou v horní části stránky napravo a dvou kliknutí ukrývá „partnera zájezdu“ vyhledávač TravelPortal.cz. „V plánovaném redesignu budeme případnou úpravu zákona respektovat,“ dodal Šimon Moravec, Marketing consultant z TravelPortal.cz.

Pod třemi kliknutími najdete pořadatele na serveru Zájezdy.cz. „Do zobrazení ceníku nelze zobrazit organizátora, protože jich může být na stejný hotel ve stejný den více s jinou cenou,“ vysvětlil zobrazování Ing. Igor Uherčík, obchodní ředitel a spolumajitel portálů Zájezdy.cz a Zájazdy.sk.

Nejvíce schovávané pořadatele zájezdu mají Last.cz, NewTravel.cz a Dovolena.cz. Klient Last.cz najde cestovní kancelář po čtyřech kliknutích – na konci stránky v posledním odstavci pod odkazem „CK“ v bodě číslo 3 se otevírá nové okno, ve kterém je aktivní odkaz „Zobrazit pořadatele zájezdu“.

U Dovolena.cz zákazník najde pořadatele zájezdu při vyplňování nezávazné objednávky ve všeobecných obchodních podmínkách. „Portál Dovolena.cz je na případnou změnu zákona připraven. Je otázkou, zda je to pro všechny pořadatele zájezdů změna k lepšímu či naopak. Portál dovolena.cz pořadatele zájezdu před klientem nikdy neukrýval, jak je to běžnou praxí na jiných portálech. Spíše naopak, spolu s VOP STUDENT AGENCY, provozovatele portálu Dovolena.cz, uvádí vždy na stejném místě i plné VOP pořadatele zájezdu, tedy nejen jeho název,“ řekla Eva Sedlmajerová, ředitelka portálu Dovolena.cz.

Na NewTravel se třemi kliky dostanete k objednávce zájezdu a pořadatele zjistíte pod „CK“ na konci stránky nad ikonkou Facebooku a Google+.

Kde vrcholí přípravy?

Ostatní portály redesign stránek a s ním i větší transparentnost již připravují. „Ve velmi krátké době začneme u všech zájezdů pořadatele výrazně uvádět. Nebudeme tedy čekat na osud vládní novely, která to internetovým prodejcům má v budoucnu nařídit,“ uvedl pro TTG Jan Osúch, tiskový mluvčí skupiny Fischer a eTravel.

Invia.cz aktuálně testuje nové podoby stránky detailu zájezdu s viditelným zobrazením CK. „Ohlasy klientů jsou pozitivní, ovšem jak to ovlivní obchod, zatím nedokážu odhadnout. Naše stanovisko se nemění – plánovaná úprava nám přikazuje dělat zdarma reklamu pořadatelům zájezdů a posouvá roli on-line cestovní agentury z prodejního místa blíže k serveru katalogového typu,“ dodal Michal Tůma, Marketing manager INVIA.CZ/SK/HU/PL/RO.

Cestovní agentury budou muset podle vládního návrhu zákona u prodávaných zájezdů nově uvádět, která cestovní kancelář zájezd organizuje. Zvýšit se má i ochrana klientů cestovky v případě jejich úpadku. Návrh zákona je totožný s návrhem zákona, který již byl schválen vládou v minulém roce a byl postoupen Poslanecké sněmovně (byl projednán v I. čtení). K dalšímu projednání již nedošlo v důsledku rozpuštění sněmovny. Pokud parlament zákon schválí a podepíše jej prezident, měl by vstoupit v platnost od začátku příštího roku.

Nejviditelněji zatím zobrazuje organizátora zájezdu internetový agregátor nabídek zájezdů Sdovolena.cz. Klient jej najde hned po prvním zadání výběru destinace a termínu. „Uživatel má, na rozdíl od cestovní agentury, možnost komunikovat přímo s cestovní kanceláří, která zájezd pořádá a nemusí se spoléhat na informace podané prostředníkem,“ řekl Petr Pěcha, manažer Sdovolena.cz.

                       

Čím lákají vyhledávače zájezdů klienty?
Invia.cz pojištění Faktor 100 (garantuje odjezd ve stejnou sezonu); více než 100 poboček, hotely prezentují také fotografie klientů
eTravel.cz stále aktualizovaná nabídka s dostupnými zájezdy; zákaznický program; garance stejné ceny jako u CK
Last.cz zájezdy na míru; nabídka, která není dostupná na jiných portálech; často levnější nabídka než na booking.com; cca 150 CK
NaCesty.cz zobrazují nabídky v reálném čase, stále ověřují dostupnost; platba kartou nebo platebním tlačítkem; ověřují kvalitu hotelů
Zajezdy.cz přesné vyhledávání a zobrazení verze pokojů v daném hotelu a jejich cen, podrobné informace; zákaznická linka zdarma
TravelPortal.cz funkce přidat ke srovnání zjednodušuje porovnat nabídky; aktualizují nabídku na stránkách každých 30 minut; připravují TravelPortal magazín s praktickými radami o destinacích, více než 100 českých CK
Dovolena.cz jako jediný portál porovnává nabídky českých i rakouských a německých CK, parkování zdarma na letištích v Praze, Vídni a Mnichově; nabídka autobusové dopravy na letiště ve Vídni, Mnichově, Drážďanech, Norimberku a Frankfurtu zdarma; dárky pro klienty (např. opalovací kosmetika); cestovní pojištění
NewTravel.cz nabídka pouze od plně pojištěných cestovních kanceláří, garance stejné ceny zájezdu jako u cestovní kanceláře, nabídka několika tisíc zájezdů, přehledná nabídka zájezdů s fotografiemi, pravidelné aktualizace
Sdovolena.cz nabídka výhradně českých cestovních kanceláří; komunikace přímo s pořadatelskou CK; 186 CK

 

Lucie Poštolková

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..