Zprávy

Jordánsko otevřelo své první podvodní vojenské muzeum

Koncem července otevřeli v Jordánsku své první podvodní vojenské muzeum.  Potopené tanky, transportér a ponořený vrtulník: království doufá, že 19 vyřazených kusů vojenského hardwaru ponořených v hloubkách až 28 metrů  přiláká turisty do již oblíbeného potápěčského letoviska Aqaba u Rudého moře. 

 

Vojenské stroje jsou rozmístěny podél korálových útesů napodobující bitevní taktickou formaci, které vytvořily podvodní eskapádu, která je novým fascinujícím lákadlem pro potápěče, ti mají možnost objevit více a více potápěčských stanovišť. Úřad zvláštní ekonomické zóny Aqaba (ASEZA) potopil 19 vojenských položek za pouhých 7 pracovních dnů, sestava se skládala z tanků různých velikostí, sanitky, vojenského jeřábu, nosiče jednotek, protiletadlového letadla, děl a bojového vrtulníku. ASEZA věnovala velkou pozornost environmentálním dopadům a ve spolupráci se všemi zúčastněnými a příslušnými orgány a sdruženími učinila veškerá opatření k zajištění ochrany a bezpečnosti mořského prostředí. Před potápěním byly všechny nebezpečné materiály odstraněny, aby vyhovovaly osvědčeným postupům v oblasti životního prostředí.

Poloha muzea také podporuje obnovu přírodních útesů, protože na ně uvolňuje tlak tím, že přitahuje návštěvníky na alternativní místo. Podvodní vojenské muzeum si klade za cíl přinést návštěvníkům nový druh zážitku, který spojuje sport, životní prostředí a v podstatě i kulturu. Objekty si kromě potápěčů mohou prohlédnout také výletníci na loďkách s proskleným dnem.

 

Adéla Štechová

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button