Jižní TyrolskoKam jet?Lidé

Jihotyrolský Obereggen září v lyžařských hitparádách

Než sníte dokonalé, křupavé bramborové noky se sýrem a karamelizovaný kaiserschmarrn, máte přesně tolik času, abyste se dozvěděli, proč Obereggen patří k nejvyhledávanějším zimním střediskům v Jižním Tyrolsku. V moderní horské chatě Oberholz jsme se ptali Thomase Ondertollera, marketingového ředitele střediska.

[wzslider]

Thomasi, kvalita středisek se měří podle různých měřítek. V čem vyčnívá Obereggen?
Německý server Skiresort.de, který se zabývá hodnocením lyžařských areálů, udělil Obereggenu pět hvězdiček a hodnocení Extraklasse v kategorii zimních středisek do 60 km sjezdovek. Hodnoceny byly mimo jiné lanovky, jistota sněhu, úprava sjezdovek, gastronomická nabídka a snowparky. Přilehlé středisko Latemar pak bylo obzvlášť vyzdvihnuto jako vhodné pro rodiny s dětmi. Obereggen v žebříčku kvality překonal rakouské lyžařské oblasti Turracher Höhe, Kitzsteinhorn Kaprun, Zauchensee-Flachauwinkel a švýcarský Davos Klosters. Výhoda je snadná dostupnost. Z dálničního sjezdu Bozen Nord – Eggental je to jen dvacet minut autem.

Thomas Ondertoller, marketingový ředitel střediska Obereggen. Foto: Amara Zemplinerová

Češi patří k náročným lyžařům. Na jaké sjezdovky se můžou těšit v Obereggenu?
Obereggen má připravené podmínky pro rodiny s dětmi, které se teprve učí. Malí sjezdaři si můžou vyzkoušet první oblouky ve školičce Brunoland s místním maskotem medvídkem Brunem. Středisko má ale co nabídnout i zkušeným lyžařům: 81 % sjezdovek je červených nebo černých, přičemž ta nejprudší má sklon 58 %. Máme tady i jeden z nejlepších snowparků v celé Itálii s U-rampou a nočním parkem se skvělou jibovací lajnou. Pod jeho designem jsou podepsáni borci z týmu F-TECH, kteří patří v Alpách k nejuznávanějším. Park se upravuje denně, rampa pak třikrát týdně.

Na kolik u vás přijde celodenní permanentka?
Ve vrcholné sezóně dospělí zaplatí za den lyžování 50 eur, junioři – narození do 30. 11. 2002 – pak 35 eur. Ve středisku je možné zakoupit i dopolední permanentky.

Zajezdím si, i když přijedu bez vlastní výbavy?
Profesionální půjčovna a servis u dolní stanice nabízí na ploše 1000 čtverečních metrů lyže od Atomic, Salomon, Völkl, Blizzard nebo Head a prkna Burton a Salomon.

Co se dá v Obereggenu dělat večer?
Každé pondělí od 21.30 h začíná u dolní stanice v Obereggenu noční show. Nejlepší freestyleoví jezdci regionu a členové místní lyžařské školy předvádějí své umění za umělého osvětlení. Pobaví vás choreografie na sněhu, zahřeje svařák a děti zabaví medvěd Bruno. Vstupné je zdarma.

Máte nějaké výletní tipy na dny, kdy si chtějí návštěvníci odpočinout od zimních sportů?
V okolních horských vesnicích můžete nasát okouzlující směs alpinského a italského životního stylu a kultury. Venkovské usedlosti nabízejí doma uvařené regionální speciality a v obchůdcích koupíte ručně vyrobené produkty. Do Bolzana je to z Obereggenu zhruba půl hodinu autem. V okolí náměstí Waltherplatz s gotickou katedrálou Nanebevzetí Panny Marie můžete obdivovat obchůdky v podloubích a loudat se středověkými uličkami. Milovníci historie budou nadšení Archeologickým muzeem, kde odpočívá světoznámý ledový muž Ötzi. Za návštěvu stojí Museion – Muzeum moderního umění a Messnerovo horské muzeum.

Nad námi je krásná dřevěná klenba. Kdo stojí za designem horské chaty Oberholz?
Návrh je od architekta Petera Pichlera a jeho slovenského kolegy Pavola Mikolajčáka. Na budovu jsme tady hrdí. Stojí tu teprve rok a už se objevila na stránkách titulů, jako jsou německý Schöner Wohnen, britský Monocle, francouzský D’Architectures, italský Elle Decor nebo malajský Harpers Bazaar. Při pohledu zvenku působí jako tři malé domečky, ale když vstoupíte dovnitř a vstoupíte do jedné z mocných lodí, máte dojem, že se vznášíte ve dřevěné katedrále nad sjezdovkou nesoucí stejné jméno – tedy Oberholz. V souladu s trendy v celém Jižním Tyrolsku, je i zdejší restaurace s obsluhou. Hosté si tak můžou pohodlněji vychutnat naše speciality a víno. Tak už jezte, ať vám to nevystydne…

Více informací hledejte na www.suedtirol.info/cs

Adam Maršál

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button