Města & regiony ČR

Jeďte do Brna – oslava století, festival RE:PUBLIKA, začíná

V sobotu 26. května bude zahájen na brněnském výstavišti festival RE:PUBLIKA, který připomene 100 let od vzniku Československa. Je to přesně na den, kdy zde byla před 90 lety zahájena Výstava soudobé kultury v Československu v nově postaveném jedinečném funkcionalistickém areálu a měla zásadní význam i pro další vývoj.

Z tiskové konference v Praze, zleva: Pavel Anděl, kreativní ředitel Festivalu RE:PUBLIKA, radní města Brna Petra Rusňáková, pražský radní Jiří Wolf a Magdalena Juříková, Galerie hl.města Prahy, Foto: Marta Jedličková

Festival RE:PUBLIKA 2018 představí třítýdenní oslavy designu, umění literatury, sportu, divadla a dobrého jídla i pití. V číslech představuje například 74 koncertů, 67 divadelních vystoupení, 25 tanečních představení, 101 filmů, 55 besed, diskusí, autorských čtení a mnoho dalšího. Co jsou však čísla proti nadšení, které doprovázelo vznik festivalu. Kreativní ředitel festivalu Pavel Anděl tuto největší oslavu vzniku Československa komentuje slovy: „Chci poděkovat všem, kteří projevili optimismus, kreativitu i pragmatismus ve všech okamžicích, pracovali daleko za hranicemi osobních kapacit a dokázali, že máme být na co a na koho hrdí.“ A to je také již dnes jeden velký úspěch festivalu, který zároveň představuje nespočet nápadů, hravost, fundovanost a kvalitu ve všem.

„Období první republiky patří mezi nejslavnější éry české historie. Tehdejší mladá, ale hrdá republika vedená výjimečnou osobností Tomáše Garrigua Masaryka se dokázala prosadit na mezinárodní scéně v mnoha oborech. I dnes máme možnost ukázat, co jsme dokázali za posledních sto let. Festival ale nebude pouze hodnocením dob uplynulých, nýbrž předzvěstí toho, co nás čeká v letech následujících. Právě proto se v něm přítomnost snoubí nejen s minulostí, ale i budoucností,“ uvedla brněnská radní pro cestovní ruch a marketing Petra Rusňáková.

Foto: BVV

„Jsem velice rád, že můžeme spolupracovat s městem Brnem na oslavách, které patří celé České republice. Zapůjčení části Slovanské epopeje je tak přirozeným rozhodnutím. Navíc díky profesionalitě a skvělé spolupráci s Brnem je tato událost i vzorem, jak bychom měli vzájemně kooperovat,“ uvedl radní hlavního města Prahy Jan Wolf.

Unikátní výstava Alfonse Muchy Dva světy mohla vzniknout díky spolupráci hlavního města Prahy jako majitele cyklu Slovanská epopej, statutárního města Brna, Veletrhů Brno a Nadačního fondu Richarda Fuxy, který spravuje sbírku plakátů. Představí devítku velkoformátových pláten a zároveň nejrozsáhlejší Muchovu sbírku jeho plakátové tvorby, zapůjčenou Nadačním fondem Richarda Fuxy a čítající dvě stovky artefaktů, kromě plakátů i kalendáře, reklamy na nápoje, průmyslové výrobky a nejrůznější společensko-kulturní události. Unikátní zážitek slibuje i upravený historický pavilon H, kde instalace zabrala několik týdnů. Pavilon byl vybaven moderní vzduchotechnikou, po obvodu pavilonu bylo postaveno devět stěn, na které byla plátna zavěšena. „Prostor haly s plátny působí naprosto majestátním dojmem, který nelze popsat ani zprostředkovat na fotografiích. Jsem si jistý, že pro každého návštěvníka bude expozice naprosto fascinujícím zážitkem,“ říká generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kruliš. Unikátní výstava zůstane v Brně až do konce roku.

Bohatý program bude oříškem pro návštěvníky

Co vybrat, co neopominout. Výstava Avant Garde představí současnou moderní architekturu, nejlepší český design i nejlepší díla uplynulého století.

Národní divadlo Brno nabídne festival Dance Brno 100, který představí pod jednou střechou taneční soubory nástupnických republik habsburské monarchie.

To nejlepší z naší literatury najdou návštěvníci v pavilonu Morava v rámci 100 let 100 knih. Vznikne zde knihovna, která nabídne čítárnu, poslech mluveného slova i hudby, ale také místo pro rodiče s dětmi. Ti, kteří sem zavítají, budou poznávat literaturu i prostřednictvím zážitků, storytellingu či arteterapie. Zajímavé citáty, verše a myšlenky budou rozmístěny i po městě.

Osm špičkových fotografů (jako Jan Šibík, Jindřich Štreit, Dita Pepe a další) v rámci projektu Snímeček, prosím? zachytí, každý svým způsobem, vše, co se na výstaviště bude odehrávat.

Projekt Vystavujeme výstaviště, který pořádá Brněnský architektonický manuál, umožní poznat dobře areál výstaviště. Připraveny jsou komentované procházky.

Sportovní a relaxační areál Re:lax zóna zabaví celou rodinu. Umožní nahlédnout do posledních sto let vývoje jednotlivých sportů i si vyzkoušet sportovní disciplíny v současné i historické podobě.

Světovou premiéru bude mít audiovizuální výstava České filharmonie v londýnské produkci s názvem Má vlast zblízka a nahlas.

S podtitulem festivalu Buďme zase spolu souvisí projekt EX:PO, umožňující 1918 lidem z celé republiky se seznámit jinak, než je běžné.

A co dalšího? Z nespočtu dalších akcí uveďme například gastrozónu i kavárnu Praha, originální odpočinkový prostor s výběrovou kávou, různými nápoji a s domácími nanuky, které jste určitě ještě neochutnali.

Každý ze 4 víkendů během festivalu má své speciální zaměření – slavnostní Opening víkend vás přenese do minulosti, 1.–3. června se odehraje rodinný víkend, 8.–10. června ovládne duch oslav první republiky, uskuteční se například sjezd motocyklů Jawa, a také folklor, kdy se představí ve své různorodosti desítka nástupnických států po rozpadu Rakouska-Uherska, finálový víkend 15.–17. června uvítá vzácné hosty ve všech pavilonech a expozicích. Více na www.republika2018.cz

„Chceme, aby se lidé, kteří na festival RE:PUBLIKA přijdou, bavili, aby je festival obohatil a aby se vraceli. Ať už současnost prožíváme jakkoliv, tak od 26. 5. od 17. 6. máme příležitost se setkat a být zase spolu,“ uvedl kreativní ředitel festivalu Pavel Anděl. Buďte při tom.

Marta Jedličková

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button