Jedinečná příležitost setkání se špičkovou španělskou módou

Výstava s názvem Lovci trendů? Výrazné osobnosti španělské módy v Institutu Cervantes v Praze bude zahájena 9.října. Formou fotografií a audiovizuálních záznamů připomíná hlavní osobnosti španělského módního světa. Výstava je součástí oficiálního programu Designblok, Prague Design and Fashion Week 2013.

Foto: www.cervantes.cz
Foto: www.cervantes.cz

Institut Cervantes připravil tento projekt ve spolupráci s kulturním centrem při madridské radnici CentroCentro Cibeles. Výstava představuje celkem 67 významných španělských módních návrhářů, a to prostřednictvím 67 velkoformátových fotografií zachycujících nejslavnější návrhy, doplněnými vybranými komentáři jejich tvůrců. Jak říká kurátor výstavy Pedro Mansilla, je to intimní pohled do století španělské módy.

Součástí expozice je také projekce dokumentu „Móda s podpisem“, vytvořeného televizní stanicí Canal Decasa. Jeho režisérem je kurátor výstavy Pedro Mansilla. Dokument je věnován současné španělské módní scéně. Výstavu bude veřejnost moci zdarma navštívit ve výstavním sále Institutu Cervantes od 10. října do 30. listopadu 2013, ve všední dny mezi 10. a 18. hodinou a v sobotu od 10 do 14 hodin.

Součástí výstavy je i módní přehlídka poslední kolekce španělského návrháře Etxeberríy nazvaná Paříž Berlín Moskva, kterou již s úspechěm přezentoval na mezinárodních veletrzích ve Florencii, v Las Vegas a jen před několika dny (15. září) s velikým úspěchem i na  Mercedes-Benz Fashion Week Madrid. Kolekce je složená téměř pouze z kabátů, kterým se Etcheberría snaží vtisknout osobnost toho, kdo jej nosí a tím mu dát osobitost a sílu. Podle jeho vlastních slov: “PAŘÍŽ BERLÍN MOSKVA je přehlídka kabátů pro rozmrzelou zimu, během níž doufáme, že se vrátí léto, ať už jsme kdekoli.” Módní prohlídka, která poprvé v historii Designblok Premier Fashion Week představí mužskou módu, se uskuteční v sobotu 12. října od 17:00 v Kostele sv. Šimona a Judy. Předprodej vstupenek byl již zahájen.

Roberto López Etxeberria se narodil v baskickém Éibaru, provincie Guipúzcoa, v roce 1976. Po studiu módního návrhářství na Felicidad Duce (Barcelona) pracoval v letech 2005 – 2008 jako asistent módního návrháře Sergueie Povaguina; v roce 2008 pak založil vlastní firmu ETXEBERRIA, zaměřenou na pánskou módu.

Pedro Mansilla, kurátor výstavy, je sociolog, novinář a módní kritik. V průběhu posledních 25 let spolupracoval s nejvýznamějšími sdělovacími prostředky ve Španělsku a opakovaně zasedal v porotě nejprestižnějších cen pro módní návrháře. Je profesorem magisterského studijního programu Žurnalistika v módním průmyslu na Univerzitě Francisca de Vitoriy, Polytechnické Univerzitě Marie Claire, v Evropském institutu designu v Madridu a na Univerzitě Pompeu Fabra v Barceloně. Byl kurátorem takových výstav, jako 20 Iconos del siglo XX (Dvacet ikon 20. století) pro nadaci Ars Nova ve městě Palma de Mallorca, Roberto Verino, 25 años de moda anebo Elio Berhanyer, 50 años de moda española pro Muzeum odívání v Madridu.

Pořádají: Instituto Cervantes, CentroCentro

Za podpory: Španělské velvyslanectví v Praze, Telefónica Czech Republic, a.s., Ifema Feria de Madrid

Ve spolupráci: Designblok 2013, Španělská centrála pro cestovní ruch Turespaña, SmartWings, decasa, Lunwerg

www.cervantes.cz

www.designblok.cz

www.centrocentro.org

www.etxeberria.com.es

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button