Jedenáct filmových kanceláří nabízí místa v ČR filmařům

Regionální filmové kanceláře, ale i jednotlivé lokace, města a obce mohou soutěžit o titul Film friendly.

Iniciativa, kterou zaštiťuje Česká filmová komise, má povzbudit regionální subjekty při jejich spolupráci s filmovými štáby, šířit povědomí o přínosech audiovizuální produkce, ale také upozornit filmaře na aktivní a vstřícné lokace, města i celé regiony. Loni cenu dostal za rok 2017 Ústecký kraj, letošního vítěze opět vyhlásí na festivalu v Karlových Varech. Uzávěrka soutěže je 28. března. Vlastní filmové kanceláře má v Česku 11 regionů.

Loni titul Film friendly získala Filmová kancelář Ústeckého kraje. Asistovala například u zrodu celovečerních filmů Úsměvy smutných mužů (režie Dan Svátek), Jan Palach (Robert Sedláček) a Hastrman (Ondřej Havelka) a televizních seriálů Most! (Jan Prušinovský) a Rapl II (Jan Pachl).

Filmové kanceláře začaly vznikat v roce 2011, souvisejí se systémem filmových pobídek pro zahraniční štáby, jejich přínos ale podle organizátorů může být i pro domácí cestovní ruch. Pobídky pro filmovou a televizní produkci nabízí Česká republika, stejně jako řada evropských zemí, ale také regionů v USA, Kanadě nebo Austrálii, od června 2010. Cílem zavedení filmových pobídek bylo navrátit českému filmovému průmyslu a kinematografii konkurenceschopnost v evropském a mezinárodním měřítku. Zejména v posledních dvou letech se filmaři do České republiky vracejí a v obou dvou posledních rocích v Česku utratili vždy pět miliard korun. Loni v ČR vznikalo 40 zahraničních seriálů a filmů.

Česká filmová komise, která je součástí Státního fondu kinematografie, ale upozorňuje na to, že příjmy i uplatnění českých tvůrců mohou klesat, pokud se podíl státu na pobídkách brzy nezvýší. Se svou dvacetiprocentní pobídkou je ČR na jedné z posledních pozic v Evropě, a proto fond i ministerstvo kultury uváějí, že by se pobídky měly zvýšit alespoň na 25 procent. Pětadvacetiprocentní pobídky by 800 milionů korun, které dnes na ně stát ročně dává, zvedly tento příspěvek na 1,2 miliardy korun.

TTG Newsroom, ČTK

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..