Zprávy

Jarní lyžovačka v Tyrolsku: Chřest, vajíčkový závod i Ötzi

 V Jižním Tyrolsku na severu Itálie se lyžuje do května. Pokud máte naplánovanou dovolenou do Tyrolska, můžete tu oslavit Velikonoce, vyzkoušet vajíčkové závody Preisguffen anebo vychutnat chřestové týdny.

Foto: Suedtirol.info
Foto: Suedtirol.info

 

Lyžařská sezona a Ötziho marathon

V Jižním Tyrolsku se lyžuje až do 3. května. Tak dlouho sezona trvá na jihotyrolských ledovcích – v Suldenu/Soldě ležící v magické kulise pod Ortlerem, nejvyšším jihotyrolským vrcholem, a na Schnalstalu/Val Senales, kde našli slavnou mumii Ötziho a mají vyhlášený snowboardový areál. Sulden nabízí 40 kilometrů sjezdovek, Schnalstal 35 km.

Ve Schnalstalu se koná 25. dubna unikátní závod – Ötzi Alpine Marathon, kde si sportovci sáhnou na dno. Jeho podtitul zní: od rozkvetlých jabloní až na ledovec. Závod se skládá ze tří disciplín: jízdy na horském kole, běhu a výstupu na skialpinistických lyžích. Zájemci mohou soutěžit buď sami za sebe anebo ve tříčlenných družstvech. Zdolává se tu 42,2 kilometrů a 3241 výškových metrů. Startuje se z vesnice Naturns/Naturno a přes Schnalstalské údolí sportovci vyšplhají až k horní stanici kabinové lanovky vedoucí na Grawand. Na horském kole ujedou 24,2 km, uběhnout musejí 11,8 km, posledních 6,2 km se zdolává na skialpinistických lyžích.

www.ortlergebiet.it, www.schnalstal.com, www.naturns.it

Velikonoce a vajíčkový závod

Velikonoce patří v Jižním Tyrolsku k nejdůležitějším svátkům, a proto je předcházejí velké přípravy. Na Zelený čtvrtek se barví velikonoční vajíčka. Používá se stará přírodní metoda – v cibulových slupkách. O Velikonoční neděli jsou pak vajíčka, v košíku spolu se šunkou a pečivem, vysvěcena v kostele. Před kostelem můžete narazit i na tradiční „souboje“. Protivníci si vezmou dvě natvrdo uvařená velikonoční vejce a hází je po sobě. Ten, jehož vejce zůstane celé, vítězí. O Velikonoční neděli a pondělí dostávají jihotyrolské děti dárky od kmotrů. Často se jedná o chléb „fochaz“. Ten se peče ze sladkého kynutého těsta a mívá tvar zajíčků, slepiček nebo věnečků.

Zajímavou velikonoční akcí, na kterou se sjíždějí lidé z širokého okolí, je Preisguffen – vajíčkové soutěže – konající se 5. dubna ve vesničce Niederdorf/Villabassa nedaleko Toblachu/Dobbiaco. Lidé si přinášejí uvařená vajíčka a ve dvojicích soutěží, kdo má nejtvrdší vejce a to ťukáním špičkou svého vajíčka na soupeřovu. Vyhrává ten, jehož vajíčko „přežije“.

Foto: Suedtirol.info
Foto: Suedtirol.info

Chřestové týdny

Také jste si oblíbili chřest, jehož období právě začíná? Pak můžete vyrazit na Týdny chřestu do Terlana/Terlano. Chřest se v úrodném údolí Etschtal/Adige pěstuje již od 19. století. A daří se mu tu výborně; trojici vesnic Terlan/Terlano, Vilpian/Vilpiano a Sieben­eich/Settequerce dokonce přezdívají „chřestový trojúhelník“.

Týdny chřestu se konají v devíti místních restauracích, začínají 31. března a skončí 31. května. Ochutnat zde můžete například „místní klasiku“ – chřest s jihotyrolským špekem, vařenými bramborami a bolzánskou omáčkou. K tomu se hodí místní víno Sauvignon. Zdejší odrůda chřestu se jmenuje Margarete a můžete si ji tu i koupit.

www.spargelwirte.it

red

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button