Rozhovory

Jan Hejma: Wellness je správný směr

Hotely u nás i ve světě se snaží zaujmout klienty a poskytnout jim co nejvíce služeb. K těm v současnosti nejčastěji nabízeným patří wellness. O tom, co je na tomto trendu pozitivního, ale i o úskalích s ním spojených jsme si povídali s Janem Hejmou, předsedou České asociace wellness.

Jan Hejma Foto: Luděk Neužil
Jan Hejma Foto: Luděk Neužil

Každý má svou představu o tom, co je ono „dobré zdraví“. Co wellness znamená pro Vás jako odborníka?

Především životní styl, pocit a stav blahobytu. I strohá definice říká, že jde o dlouhotrvající a stupňující se proces přeměny psychické, intelektuální, emoční, sociální, duchovní a okolní pohody. Je to také označení pro strukturu, zařízení a prostor, které jsou realizovány v konceptu s tímto pojmem, a pro programy, jež k pocitům wellness vedou. Wellness prostor je v nás i v přírodě, pokud nám zajišťuje prožitek krásy, klidu a míru.

Mluvíte o přírodě, je tedy zřizování wellness provozů v hotelech tím správným směrem?

Pokud jsou vybudována a vedena dobře a zodpovědně, pak je to v dnešní „zrychlené“ době vývoj pochopitelný a pozitivní. Les a čerstvý vzduch nic nenahradí, ale navodit stimulující atmosféru lze úspěšně i v umělém prostředí, jen se to musí umět.

Umějí to ve všech hotelech a zařízeních deklarujících se jako wellness?

To je právě kámen úrazu, který nám přidělává vrásky. Jen malý zlomek stávajících i nově budovaných wellness provozů splňuje požadavky na správně zřízené a vedené zařízení. Hodně lidí si myslí, že to zvládnou sami, ale nemají pravdu.

Proto asi také vznikla Česká asociace wellness…

Ano, vyžádaly si ji okolnosti a praxe ukazuje, že to byl správný krok. Naše poradenské, právní i odborné služby mohou využít jak jednotlivci, kteří třeba hledají ve svém okolí vhodné wellness zařízení k návštěvě, ale i společnosti, jež uvažují o vybudování wellness provozu a chtějí to udělat správně. Mezi našimi členy najdete kromě provozovatelů hotelů i dodavatele technologií a dalších služeb v oblasti wellness, takže profesionalita je zaručena.

Existují tedy nějaká kritéria, jak poznat kvalitní wellness centrum či wellness hotel?

Česká asociace wellness vypracovala ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj ČR a Asociací hotelů a restaurací ČR klasifikaci wellness hotelů a center, jejímž cílem a záměrem bylo předložit jednoduché ohodnocení, podle kterého by i laik poznal, že v daném zařízení mu bude poskytnuta ta nejlepší služba v co nejširším rozsahu a samozřejmě pod odborným dohledem. Nicméně v současné době leží tento návrh v šuplíku, protože vedení MMR se mění příliš často na to, abychom se stačili dohodnout na finančním krytí zavedení klasifikace.

Někdy lze narazit na zaměňování pojmů wellness a spa. Jaký je vlastně jejich vzájemný poměr?

V současné době, kdy u nás došlo díky vyhlášce č. 267/2012 Sb. o stanovení indikačního programu pro lázeňskou léčebně rehabilitační péči o dospělé, děti a dorost ke značnému omezení tuzemské lázeňské léčby, začínají lázně postupně ztrácet svoji zejména tuzemskou klientelu. Vzniklá situace přirozeně nahrává připravené konkurenci a na trhu se objevuje prostor pro opravdové wellness hotely s balneo vybavením, nabídkou léčebných procedur a kvalifikovaným personálem, které jsou schopny lázně nahradit v plném rozsahu.

Naopak funkční lázně by měly reagovat na současnou situaci vybudováním kvalitních wellness center využívajících nejenom lokálních přírodních zdrojů, ale především i vysoce kvalifikovaného personálu pro uvědomělé samoplátce toužící především v rámci prevence po krátkodobějších relaxačních a rekondičních pobytech.

Rozdíl mezi klasickým lázeňským léčebným pobytem a wellness pobytem je v tom, že lázně poskytují hlavně léčbu nemocným lidem nebo rekonvalescentům a wellness pobyty využívají převážně zdraví lidé, kteří si přejí odpočinout a zregenerovat se. Liší se i způsob úhrady, protože wellness pobyt si klienti hradí sami celý, na lázeňský pobyt přispívají pojišťovny. Klientela je tedy trochu odlišná a šanci uplatnit se mají všichni.

Děkuji za rozhovor.

  Lenka Neužilová

Související články

Jeden komentář

  1. O wellness se dnes hodně mluví, ale je pravda, že rozdíly v různých hotelech a zařízeních jsou obrovské. Pořád si myslím, že v zahraničí jsou o krok napřed.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button