Jamajka získala křeslo v prestižním klubu památek UNESCO

Již několikrát usilovala Jamajka o zapsání svého kulturního a přírodního dědictví do seznamu UNESCO, letos konečně úspěšně a napoprvé v kombinaci přírody i kultury.  A takových unikátních památek světa je na seznamu málo, pouhých 32.

Nad hlavním městem Jamajky se zvedají hory, jejichž zalesněné kopce jsou téměř pořád zahalené v mlžném oparu, díky němuž pózují hory spíše v modrých barvách. A tato iluze jim dala jméno, Modré hory, které společně s dalším pohořím John Crow a Port Royal Mountains tvoří národní park již od roku 1993. Od  17. století se hory staly domovem pro osvobozené otroky, kteří raději, než aby bojovali proti jiným otrokářům, uprchli a žili v lesích a takto zakonzervovali tehdejší způsob života a mnoho ze svých tradic, které si na ostrov přivezli z rodné Afriky.

Foto: UNESCO © JNHT, M. Morgan

Foto: UNESCO © JNHT, M. Morgan

Součástí parku je botanická zahrada Chinchona Botanical Gardens s velkým množstvím endemických i dovezených stromů, keřů a květin, původně založena kvůli pěstování chininovníku lékařského. Hory pokrývá horský deštný les s vysokou biologickou rozmanitostí, především z říše ptactva. Nejvyšším bodem Modrých hor a celé Jamajky je Blue Mountain Peak, který se zvedá do výšky 2 256 m. Ten bývá za rozbřezku cílem horolezců, kteří odtud za jasného počasí dohlédnou až na Kubu. Ale ani méně zdatní turisté nepřijdou zkrátka, protože hory jsou protkány sítí turistických stezek, odkud je vidět na celou Jamajku. Stále více cyklistů sjíždí strmé kopce a rychlý sešup zakončují osvěžující lázní pod vodopády.

Blue a John Crow Mountains, Jamajka Foto: UNESCO © JCDT

Blue a John Crow Mountains, Jamajka Foto: UNESCO © JCDT

Pokud jste pro něco méně adrenalinového, můžete zvolit trasu s botanickým výkladem či návštěvu kávovníkových plantáží s ukázkou procesu pěstování, přes sklizeň až po pražení, zakončenou ochutnávkou nejdražší a tedy i nejlepší kávy na světě, pojmenované po svém „rodišti“ Jamajská káva z Modrých hor (Jamaica Blue Mountain coffee). Národním parkem Blue and John Crow Mountains se vinou křišťálově čisté řeky, místy se měnící v padající vodopády. Hory pokrývají východní část ostrova v délce 45 kilometrů, čímže směle konkurují jiným horským masivům Karibiku.

Marooni na Jamajce Foto: UNESCO © JNHT, M. Morgan

Marooni na Jamajce Foto: UNESCO © JNHT, M. Morgan

V horách se ukrývá mnoho malých vesniček, kam ještě nedorazila elektřina ani boty. Do seznamu UNESCO se dostali příslušníci potomků afrických otroků, jejichž zkomolené označní Marooni jim zůstalo dodnes, stejně jako jejich zvyky, příběhy i víra. Přispělo k tomu nejen izolované a nepřístupné prostředí kam se uchýlili, ale také autonomie, která jim byla udělena a platí dodnes. Jamajku obohatili výbornou gastronomickou specialitou, která se dnes podává na celé Jamajce, grilované marinované maso zvané jerk. Nejsou příliš nakloněni moderním vlivům ani cestovnímu ruchu, jejich tradicím však přesto hrozí zánik. Nejmladší členové odjíždějí do měst za prací i jednodušším způsobem života a mnozí si vybírají partnery z jiných částí Jamajky, což v mnohých případech znamená minimálně kompromis v udržování tradičního života Maroonů. Zachrání jej zápis do seznamu kulturního dědictví?

www.visitjamaica.com

Více o Maroonech: http://g.cz/maroonove-na-jamajce-potomci-otroku-kteri-premohli-sve-pany

 

Sylva Santarová

 

Enter the text or HTML code here

Jeden komentář

  1. Pingback: Jak si užít Modré hory | TTG - vše o cestovním ruchu

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..