JamajkaZprávy

Jamajka – země sprinterů i maratónů

Běhání je dnes módní záležitost a stále více lidí hledá nová místa, kde ještě nebyli. Běhání na Jamajce je velice populární a její maratóny patří k těm nejlepším na světě.

Foto: archiv TMR
Foto: archiv TMR

15.ročník Jamajka Reggae Marathon/Half Marathon a 10 km

5. prosince v 5,15 hodin

Jamajský Reggae Maratón a 1/2Maratón, se již nesmazatelně zapsal do sportovního kalendáře oblíbených běžeckých akcí nejen u profesionálních sportovců, ale díky úžasnému spojení s jamajskou hudbou reggae také u těch, kteří si chtějí užít jeho zábavnou atmosféru, zaběhnout si třeba jen 10 kilometrový závod a oživit tak svou dovolenou na Jamajce. Patří mezi 10 nejlepších maratónů na světě.

Běžci z celého světa míří první prosincový víkend do Negrilu, letos už po patnácté, aby jako účastníci nebo jen jako fandové, okusili autentickou „chuť “ Jamajky. Tato událost, jedinečná svého druhu na světě, zahrnuje jamajskou hudební kulturu, kuchyni i jamajské dědictví v takové události, jakou je maratón. Trať je podmalována pulsujícími rytmy jamajského reggae, které vyvolává skvělou náladu a povzbuzuje samotné běžce i jejich fanoušky.

Startuje se již v 5,15 hodin v Long Bay Beach Park na Norman Manley Boulevard a běží se podél proslulé bílé jedenáctikilometrové písečné pláže, pak běžci směřují kolem Negrilu k městu Green Island. Následně se vrací zpátky do Long Bay Beach parku, kde proběhnou cílem. Tady se odehraje i závěrečný ceremoniál a následná reggae párty.

Pasta party, Foto: archiv TMR
Pasta party, Foto: archiv TMR

Maratónu předcházejí dvoudenní speciální programy v hotelovém resortu Couples Swept Away, které mu přidávají na oživení atmosféry. V nabídce je tři dny trvající výstava „Maraton Expo“, na které je k vidění spousta uměleckých a řemeslných výrobků, potřeb a předmětů, souvisejících s běháním.

Gurmány pak uspokojí „Těstovinový večírek“ jamajského sdružení pro turistiku a hotelnictvi (JHTA) jeden z kulinářských zážitků, které si už také našly své příznivce. Negril se tak stává skvělým místem, kam míří fandové vzrušující nálady, úžasné atmosféry sportovního klání i skvělého reggae.

Maratón je certifikován podle světových standardů Mezinárodní atletické federace (IAAF). Na každé míli jsou k dispozici občerstvovací stánky s balenou vodou, rehydratačními tekutinami a stanoviště s příjemně ochlazujícími ledovými zábaly. Podél trati jsou rozesety stanice lékařské pomoci, k dispozici je vrtulník, který v případě potřeby zajistí rychlý převoz do nemocnice. Mnoho účastníků zakončí svůj závod ve vlnách Karibiku.

Od účastníků, kteří se mohou registrovat od 18 let, na půlmaraton již od 14, se vybírá účastnický poplatek ve výši 90-120 USD, podle data přihlášení.

Více informací naleznete na:

http://www.reggaemarathon.com/race/

https://www.facebook.com/ReggaeMarathon

http://www.reggaemarathon.com/wp-content/uploads/2015-Fact-Sheet.pdf

Více o jamajské hudbě: g.cz/reggae-z-jamajky-do-evropy-zase-zpatky

 

Kingston City Run – 1/2Marathon, 10 km a 5 km

13. března 2016

Maratón v Kingstonu je dalším běžeckým svátkem spojeným s poznáním města a jeho pozitivních vibrací. Startovním místem je Emancipation Park v novém Kingstonu a jeho trasa vede hlavním obchodním centrem, atraktivními a zábavnými místy, jako jsou Muzeum Boba Marleyho a Devon House.

Maratón zapadá do programu víkendových slavností trvajících od 11. do 13. března. V pátek je zahájí karmevalový průvod s hudebními produkcemi a večer párty zvaná Friday Bacchanal Carnival. Na sobotu se připravuje Health & Lifestyle Expo a vyvrcholením jsou vlastní nedělní běžecké závody, které se opět zakončí veselicí. Registrace už byla zahájená, tak nečekejte.

Více o závodech: www.kingstoncityrun.com

Více o jamajských sprinterech: g.cz/proc-jsou-jamajsti-sprinteri-nejrychlejsi

Více o Jamajce: www.visitjamaica.com

 

V listopadu je destinací měsíce Jamajka. Všechny články naleznete ZDE.

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button