Jamajka slaví: reggae je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO

Původně jamajský hudební styl reggae, jejž po celém světě proslavili umělci jako Bob Marley či UB40, dnes zapsala organizace UNESCO na seznam světového kulturního dědictví. Podle UNESCO hudba reggae „přispěla k mezinárodní debatě o otázkách nespravedlnosti, odporu, chudoby, lásky a lidskosti.“ Vyhlášení proběhlo v Port Louis na ostrově Mauricius, kde se konalo zasedání mezivládního výboru UNESCO.

Reggae přibylo na seznam nehmotného kulturního dědictví, kde se nacházejí významné světové kulturní tradice, jako je například španělská jezdecká škola ve Vídni či české loutkářství a dalších více než 300 tradic v nejrůznějších oborech, od stavby lodí, až po náboženské poutě či vaření. Tradice zapsané na seznamu Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) mají jedinečnou univerzální hodnotu a zasluhují zvláštní ochranu.

„Zápis reggae měl obrovskou podporu v sále. Každý, kdo si vzal slovo, hovořil o tom, že je druhem hudby, který každého z nás někdy provázel, a který vyjadřuje touhu po svobodě a vzájemnosti a soudržnosti. Krásně o reggae mluvil delegát ze Senegalu, který připomněl, že velká rasta komunita žije i v Etiopii,“ říká Dita Limová z Ministerstva kultury České republiky.

V sále propukla nejen mezi jamajskými delegáty velká radost, kterou vyjádřili jak jinak, než zpěvem reggae:

Česko má rovněž svého úspěšného kandidáta: na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO je nyní zapsána tiskařská technika modrotisk, o jehož zápis společně žádaly Česko, Slovensko, Německo, Rakousko a Maďarsko.

Styl reggae se koncem 60. let 20. století vyvinul na Jamajce ze žánrů ska a rocksteady a projevují se v něm také vlivy amerického jazzu a blues. Reggae se nejprve rychle rozšířilo ve Spojených státech a ve Velké Británii, kam dorazilo společně s jamajskými přistěhovalci. Dnes charakteristický houpavý rytmus uslyšíte prakticky po celém světě. Reggae se považuje za hudbu utlačovaných a v textech písní se často vyskytují sociální a politická témata.

Samotný styl se v názvu písničky poprvé objevuje v roce 1968 na singlu „Do the Reggay“ od skupiny Toots and the Maytals. Snad každý pak zná hity jako „No Woman, No Cry“ a „Stir It Up“ od Boba Marleyho a jeho kapely Wailers. Ostatně zde si poslechněte:

Newsroom TTG

Enter the text or HTML code here

Jeden komentář

  1. Pingback: Zveme vás na první workshop Jamajky v Praze! | TTG - vše o cestovním ruchu

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..