Jaké jsou Vánoce v Dominikánské republice?

Party, ohňostroje, andílci, půlnoční až do rána, karnevaly a merengue. Jeden festival střídá druhý a do dominikánské republiky proudí davy turistů. Začíná období každodenní radosti, nekonečných dárků a roztančeného smíchu. Kdo by chtěl zůstat ve zmrzlé a zasněžené Evropě?

2129936074_3a63f8d972_o

FOTO: Národní turistický úřad Dominikánské republiky

V prosinci na ostrově vrcholí baseballová sezona a k vidění je baseball na té nejvyšší úrovni, v lednu připlouvají ke břehům Dominikánské republiky stovky velryb, které je možné pozorovat na poloostrově Samaná, a v únoru zase přijíždí do letoviska Cabarete světová surfařská špička na prestižní trojboj Master of the Ocean. Proto nepřekvapí, že právě v zimě míří do Dominikánské republiky tolik turistů.To by ale nebyla Dominikánská republika, kdyby v zimě lákala jen na ohňostroje, festivaly a tropické počasí.

Roztančené Vánoce

Tři měsíce plné oslav, ohňostrojů a radosti. Vánoce se v Dominikánské republice slaví opravdu ve velkém. „Snad nic neprožíváme tak jako Vánoce. Přípravy začínají už v říjnu, lidé dělají výzdobu, stromky barví na bílo, nakupují dárky a odpočívají,“ říká Gill Thomas z Bávara, kde leží ty nejvyhlášenější pláže.

Carnival in Santo Domingo.

FOTO: Národní turistický úřad Dominikánské republiky

Vánoční atmosféru umocňují koledy, které jsou prakticky nepřetržitě slyšet na ulici, v obchodech, v restauracích, ale také v místních autobusech guagua. Dominikánské koledy se nesou v rytmu merengue, a protože Dominikánci milují tanec, Vánocemi se doslova protančí. Hezkou tradicí je také zpívání koled sousedům, kteří mají připravenou odměnu v podobě zázvorového čaje nebo dominikánského rumu.

S Vánocemi jsou v Dominikánské republice spojené i další zvyky, mezi nejpopulárnější patří určitě Los Angelitos. „Andílci nadělují doma, v práci i ve škole. Jména všech členů dané komunity se napíší na papírky a vloží do mísy. Každý si vylosuje, komu bude tajně dávat dárky. Všichni tak dostávají každý týden v prosinci malá překvapení a až těsně před Vánocemi zjistí, kdo byl celou dobu jejich Andílkem,“ vysvětluje Gill Thomas.

FOTO: Národní turistický úřad Dominikánské republiky

FOTO: Národní turistický úřad Dominikánské republiky

Další z příjemných tradic je Double Sueldo. Zaměstnanci dostávají v prosinci ještě jeden plat navíc, by mohli Vánoce pořádně roztočit. Oslavy vrcholí stejně jako u nás 24. prosince. „Rodina a přátelé se sejdou na večeři, jíme typické vánoční jídlo, které se při žádné jiné příležitosti nepodává. Tím je cerdo a la pulla – vepřová pečeně naložená v salse z pomerančů, oregana a česneku. K tomu máme bramborový salát a masové nebo zeleninové závitky balené do banánovníkových listů,“ líčí Gill Thomas.

Důležitou roli hraje v životě Dominikánců náboženství a jen málokdo si proto nechá ujít půlnoční mši. Kostelík nechybí v žádné vesničce, ale nejslavnější mše se koná v katedrále Primada de América, která byla založena v 16. století v hlavním městě Santo Domingo jako vůbec první kostel v takzvaném novém světě.

Dovnitř se dostanou jen ti nejrychlejší, a proto každý rok poslouchá slavnou mši dav lidí před kostelem. Na rozdíl od nás pokračuje party v latinskoamerických rytmech až do rána. „Čtyřiadvacátý prosinec je večírkem, na kterém si dospělí vyměňují dárky. Děti si překvapení, která nosí Santa Claus, rozbalují až pětadvacátého,“ popisuje Gill Thomas.

Bonbón pro krále, trávu pro velblouda

Prosincem darovací maratón nekončí. Dárky dostávají děti také 6. ledna, tentokrát od Tří králů. V předvečer jejich příchodu do Dominikánské republiky dávají děti pod postel sladkosti pro krále a trávu pro jejich velbloudy. Jako poděkování jim pak Tři králové nadělí na stejné místo dárečky.

Důležitým datem v dominikánském kalendáři je 21. leden. Tisíce poutníků míří do basiliky ve městě Higüey, aby tam oslavili svátek Virgen de Altagracia. Do jedné z nejslavnějších basilik v Karibiku se poutníci přicházejí pomodlit k obrázku patronky země za zdraví svých blízkých.

Od svítání do svítání

Ještě ani neskončí Vánoce a už začíná karneval. Ulice jsou plné zářivých barev, hudby a tance. Populární rej masek, které se od rána do večera vlní v latinskoamerických rytmech, se koná každou neděli v únoru. Karneval je pro místní tak důležitý, že někteří si půjčují peníze, aby mohli mít masku přesně podle svých představ. Masky k Dominikánské republice patří odjakživa.

V maskách se Dominikánci nebáli komunikovat s nadpřirozenými silami, v maskách chodili na svatby i pohřby. Festival, jak ho známe dnes, přivezl na ostrov Kryštof Kolumbus. Karneval měl původně sloužit k tomu, aby se vyřádili otroci, kteří jinak museli poslouchat na slovo. Později se stal karneval často jedinou příležitostí, jak místní utíkali před realitou. Koncem 18. století už byl karneval nejvýznamnější událostí v zemi a dnes láká každoročně do Dominikánské republiky tisíce turistů.

FOTO: Národní turistický úřad Dominikánské republiky

FOTO: Národní turistický úřad Dominikánské republiky

Karneval vrcholí bouřlivou party v Santo Domingu, která se koná poslední víkend v únoru, nebo první víkend v březnu. Závěr karnevalu je od roku 1844 obvykle spojený s oslavou Dne nezávislosti, který připadá na 27. února. Dominikánci oslavují v první řadě muže, který osvobodil zemi od nadvlády Haiti. Juan Pablo Duarte je národním hrdinou a otcem země. Místní ho milují, a proto po něm pojmenovali nejvyšší horu Karibiku Pico Duarte nebo olympijský stadion v Santo Domingu. Jeho jméno nese i náměstí v New Yorku.

Souboj o mety nejvyšší

Dominikána osloví v zimě nejen milovníky zábavy, ale také sportovce. Od poloviny října do konce prosince je v plném proudu baseballová liga, která nabízí špičkový baseball i ve světovém měřítku. V lednu se o titul utkají čtyři nejlepší týmy sezony. Baseball má v Dominikánské republice mnohaletou tradici, v roce 1866 ho na ostrov přivezli z Kuby američtí námořníci při výpravě za cukrovou třtinou.

Nejprestižnější sportovní událostí je ale určitě surfařský závod Master of the Ocean. Koncem února do dominikánské republiky přijíždějí ti nejlepší surfaři z celého světa, aby změřili své síly v populárním surfařském trojboji. Pláž Playa Encuentro u prázdninového letoviska Cabarete tak na týden zcela patří windsurfingu, kitesurfingu a surfingu.

Lucie Gaudlová

Destinace měsíce: Dominikánská republika

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..