TrendyZprávy

Jaká je budoucnost lyžování?

Na budoucnost lyžování se zaměřil francouzský odborný tisk, který dal slovo výzkumnému inženýrovi Météo France Danielovi Goetzovi. Ten se domnívá, že lyžování se koncem století stane sportem bohaté klientely, která bude mít dostatek financí pro pobyty a lyžování vysoko v horách.

Foto: Petr Bílek

V průběhu padesáti let pokleslo zasněžení ve středních horských polohách do 1500 m někde až o polovinu, průměrně o cca 30%. Ve vyšších polohách nad 2000 m je snížení úrovně sněhu méně flagrantní.

Bylo by však mylné se domnívat, uvádí Daniel Goetz, že je to pouze důsledek klimatického oteplování,   je to především důsledek úbytku vodních srážek. Velmi zřetelné je to v jižních Alpách. Pokud jde o klimatické oteplování, je to podle odborníka doloženo na vývoji teplot. „Nejsme na přirozených normách, změny jsou příliš brutální a náhlé. My pracujeme na studiu klimatických modelů, hovoříme ale o projekcích a ne o předpovědi, a jejich přesnost bud záviset zejména na vývoji lidstva. Jestliže však budeme takto dál pokračovat, dojde k úplnému vymizení sněhu ve výškách i nad 1200 m a lyžaři budou muset jít velmi vysoko.“

I produkovaný sníh závisí na vodě a chladu. A toho také ubývá. „Tento sníh může pomoci mírnit efekty klimatu takových 10 – 15 let. Je vidět ústup sněhu ve všech evropských masivech a dopad je značný i ve výškách do 3000 m“, říká Daniel Goetz. A tak podle něj i ledovce nad 3500 metrů mohou existovat jen do konce 21. století. Zkrátka i všechny krásy svět mají své limity, čím dříve si to uvědomíme, tím lépe.

Marta Jedličková

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button