JamajkaZprávy

Jamajka – jak si užít Modré hory

Modré hory (Blue Mountains), horský pás dlouhý necelých 50 km a široký 20 km, se zvedá nad hlavním městem Kingston. Ze západu hory ohraničují Port Royal Mountains, z východu John Crow Mountains a společně tvoří národní park. Klima je tu daleko vlhčí než v ostatních částech ostrova a ostré horské větry sem často přinášejí srážky. Proto je nejvhodnějším obdobím pro jejich návštěvu léto. Teploty se snižují s nadmořskou výškou v rozpětí od 27°C až do 5°C.

Foto: archiv JTB
Foto: archiv JTB

Horská turistika: zdatnější turisté se vydávají na vrchol Blue Mountain Peak (2 256 m), což představuje jedenáctikilometrovou trasu od místa, kam vás odveze automobil, s převýšením jednoho tisíce metrů. Fyzicky zdatní turisté ji zvládnou za 3-4 hodin. Vyrážejí ještě za tmy, aby nejvyšší místo Jamajky zdolali za rozbřesku. A tak si užijí magickou atmosféru východu slunce a nádherné pohledy na celý ostrov, za pěkného počasí i na nedalekou Kubu. Teplé oblečení je nutností, protože počasí v horách je chladné a v zimě tu dokonce sněží. Studené podnebí zabraňuje růstu vegetace, proto se tady vyskytuje hojné množství endemických druhů v zakrslé formě.

Modré hory poskytují skvělý terén pro cyklistické trasy, vyhovující rozdílným nárokům cyklistů, včetně náročného sjezdu končícího u vodopádů i nenáročné stezky pro děti.

Foto: archiv JTB
Foto: archiv JTB

V Modrých horách se klikatí spousta turistických stezek, které mají špatné nebo žádné značení, proto je nezbytný doprovod průvodce. Hory jsou částečně pokryté horským deštným lesem, do výšky 1 550 m se pěstuje káva. Její plantáže, včetně ukázky pěstování a zpracování, patří do nabídky pěších túr.

A pokud toužíte ještě po jiném pohledu, zkuste se v horách projet na koni.

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv alternativu pohybu, v Modrých horách můžete pozorovat mnoho endemitů z rostlinné i živočišné říše. Poletuje tady otakárek jamajský – největší motýl na západní polokouli s rozpětím křídel až 15 cm, 11 endemických ptačích druhů a chráněný papoušek bílý. Zahlédnout můžete ohroženého hroznýšovce jamajského, který může dorůst až do délky 2 m, endemické žáby a jamajského zajíce. Kochat se budete šťavnatou tropickou zelení, endemickými broméliemi, kapradinami, malými kvetoucími orchidejemi a nejzajímavějším endemitem, tzv. jamajskou růží s lesklými růžovými květy. Mnoho rostlin se sem dostalo umělým vysázením, proto tady roste i bambus či eukalyptus a kvetou rododendrony a begónie.

Poměrně náročná cesta vede k botanické zahradě Chinchona Botanical Gardens, která byla původně založena za účelem pěstování chininovníku lékařského, ale dnes je pěknou zahradou se spoustou zajímavých stromů, keřů a květin.

Dostupnější je horský les Hollywell National Recreational Park, kde rostou divoké maliny a jahody, a zdejší vzácné druhy ptáků jsou lahůdkou pro ornitology. V tomto parku se dá kempovat.

Řeky, které v horách pramení, na mnoha místech kaskádovitě poskakují strmým terénem a tak se mění ve vodopády a chladné tůňky. Druhý největší vodopád Jamajky spatříte, když se vydáte do Hollywell National Recreational Parku. Řeky vytvářejí nádhernou kulisu k procházkám a zároveň zásobují vodou 40% Jamajčanů.

Blue & John Crow Mountains National Park je největší národní park Jamajky, který byl společně a maroonskými komunitami, které v horách žijí se svými prastarými africkými tradicemi, letos zapsán do seznamu přírodních a kulturních památek UNESCO.

 

Více o Maroonech najdete ZDE.

Více o horách najdete ZDE.

http://www.visitjamaica.com/Search?q=blue+mountain

Přečtěte si o současné Jamajce: g.cz/7-duvodu-proc-mel-kazdy-cech-zazit-vsedni-zivot-na-jamajce

 

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button