Jak průvodci bojují za kvalitu

Průvodce je jedním z nejdůležitějších prostředníků v cestovním ruchu. Reprezentuje cestovní kancelář, ukazuje krásy měst a památek vůbec. A právě on může lákat turisty, aby se vraceli, on má tu moc udělat místa kouzelná a magická.

Atypické projekty: CorrupTour (viz foto), Pragulic (s bezdomovci), Extravaganza Free Tour (odměnou jsou spropitná). Zdroj: CorrupTour

Atypické projekty: CorruptTour (viz foto), Pragulic (s bezdomovci), Extravaganza Free Tour (odměnou jsou spropitná). Zdroj: CorruptTour

Často se vedou dlouhé debaty nad živností volnou a vázanou. V rámci evropské legislativy o volném pohybu služeb se tak v centru Prahy může stát průvodcem téměř každý. Ano, stává se, že i řidič autobusu dostane do ruky sadu kartiček a provede turisty po městě. Nedostatečně kontrolované služby průvodců se tak stávají džunglí – rájem pro „průvodce na černo“. Bohužel na to doplácí díky špatné prezentaci řada turistických míst i turisté.

„Průvodcovská činnost je živností volnou, což je hrozně špatně. Protože průvodce, aby byl dobrý, musí mít především široké všeobecné vzdělání. A je nutné, aby to byl minimálně člověk s maturitou, aby byl dál vzdělán v průvodcovské oblasti, měl průvodcovský kurz. A nyní nejsou žádné podmínky nastaveny. Může to dělat každý od 18 let, a pokud splňuje všeobecné podmínky živnostenského zákona,“ nesouhlasí se současným stavem PhDr. Jaroslava Nováková z Pražské informační služby (PIS).

Proti volné živnosti je také PhDr. Stanislav Voleman, předseda Asociace průvodců České republiky. „Současný stav náš obor poškozuje. Dostávají se mezi průvodce lidi, kteří nemají základní průpravu, nemají dostatečné jazykové znalosti. Nehledě na věci, které si mohou vymýšlet, což poškozuje celý sektor,“ dodal Voleman.

V současné době působí v Poslanecké sněmovně pracovní skupina, která má za cíl úpravu průvodcovské činnosti.

A jak tedy vypadá vzdělávání průvodců. Není příliš přísné?

Průvodci u nás procházejí třemi úrovněmi vzdělání. První jsou obory na vyšších odborných a vysokých školách, popřípadě předměty na středních školách. Druhou zastupují kvalifikační a rekvalifikační kurzy zakončené zkouškou profesní kvalifikace nebo odbornou zkouškou. Třetí úroveň představuje celoživotní vzdělání.

Kvalifikační kurzy se zaměřují na teoretickou část, ale i na metodiku a praktické instruktáže. Průvodcovské školení může trvat dva měsíce i jeden školní rok (oficiální název má Průvodce v cestovním ruchu). Kurzy provozuje po celé republice řada vzdělávacích zařízení, např. v Praze Pražská informační služba, Tyrkys, škola kultury podnikání v cestovním ruchu, a další. „Každý kraj má dva až tři vzdělávací subjekty,“ uvedl PhDr. Stanislav Voleman, předseda Asociace průvodců ČR.

Vzhledem k tomu, že hlavní město se řadí mezi hlavní turistické cíle zahraničních návštěvníků, vyučuje se u nás také kurz zaměřený přímo na Prahu. „Více než 65 procent turistů ze zahraničí se zastavuje v Praze, a tudíž každá cestovní kancelář, která se zaměřuje na tuzemské zájezdy pro turisty ze zahraničí, má v nabídce také Prahu,“ uvedla Jaroslava Nováková.

Celoživotní vzdělání si mohou průvodci udržovat samostudiem. Pražská informační služba pravidelně rozesílá seznam aktuálního dění formou newsletteru, připravuje návštěvy do nově otevřených muzeí apod. Asociace průvodců ČR a CzechTourism dělají každoročně workshopy, kdy se ze všech krajů sjedou do Prahy průvodci v zimním období. Právě tady mohou před sezonou načerpat informace o tom, co se chystá. Další variantou jsou studijní cesty, minulý rok připravila asociace cestu po stopách Mayů.

„Pořádáme řadu doškolovacích seminářů, jako např. DPH pro průvodce, základy první pomoci, speciální jazykové semináře, z oblasti psychologie, např. syndrom vyhoření, řešení konfliktů. Zájemcům rozesíláme aktuální informace zdarma formou mailingu,“ řekla Jolana Kopřiva Myslivcová, ředitelka TYRKYS.

V současnosti se mohou průvodci zařadit také do vzdělávacího programu Průvodce pro lidi se specifickými potřebami. Program organizuje asociace společně s regionem Jižní Moravy. „Domnívám se, že jsou u nás tyto služby stále na velmi špatné úrovni až na několik světlých výjimek. Naším cílem je vyškolit několik osob pro lidi postižené zrakově, sluchově, mentálně či tělesně,“ dodal Stanislav Voleman. Navíc přiznává, že na ulici je čím dál tím větší hluk, a proto pracují také na řadě pomůcek, které také ověřují v praxi.

Informační servis pro průvodce cestovního ruchu zajišťují stránky Asociace průvodců ČR (www.asociacepruvodcu.cz), ale nejaktuálnější zpravodajství na stránkách najdou jen členové, kteří se zalogují. Každý dobrý průvodce tak musí bedlivě sledovat současné dění, jednotlivé stránky měst a krajů, uzavírky muzeí, silnic, výluky apod.

  Lucie Poštolková

Rada pro ty, kteří si najímají průvodce

Neberte si „studenty bez kvalifikace“, protože nemusejí být připraveni na tak velkou psychickou zátěž. Hledáte-li kvalitu, tak si zkontrolujte, zda průvodce má průvodcovské zkoušky. Než průvodce vyšlete na akci, měli byste ho poznat osobně a trochu si ho přezkoušet a v každém případě žádat reference.

[box]Co dnes řeší průvodci?

Světový kongres průvodců v Praze 2015

Světový kongres průvodců se koná 26.–30. ledna 2015 v Praze. Předkongresový program zavede návštěvníky na Moravu a postkongresový do západočeských lázní. Aktuální informace Průvodce musí pečlivě sledovat aktuality lokalit, kam směřuje. Bohužel ne ve všech krajích fungují přehledné a pravidelně aktualizované webové stránky. Informace tak získávají v rámci workshopů, studijních cest, na webových stránkách asociace a dalších dílčích serverech, jako například na www.praguewelcome.cz.

Všetečné dotazy

Proč jsme se rozdělili se Slovenskem? Proč se sametová revoluce jmenuje sametová? Jak to, že Praha „přežila“ druhou světovou válku v téměř nedotknutelném stavu? Pamatují si kostky na chodníku středověk?

Průvodce 21. století

Současní průvodci si musejí umět najít klienta sami, mít obchodní znalosti. Změnil se model získávání zakázek, lidé musejí mít více odborných zkušeností. „Turisté jsou stále náročnější a chtějí navíc zážitek, průvodce musí neustále obměňovat prohlídky, vymýšlet nové trasy a mít zásobu zajímavostí,“ řekla Jolana Kopřiva Myslivcová, ředitelka Tyrkys.[/box]

lp

 

 

 

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..