Města & regiony ČRWellness & Spa

Jak přilákat Číňany do lesa?

Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) připravila jedinečný projekt, který do kraje přivede hosty z Číny, ovšem tím správným způsobem: mimo přetížená turistická centra, mimo sezonu, na delší dobu, a navíc s příznivým efektem do budoucna.

Jaromír Polášek, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu. Foto: Petr Bílek

Počty turistů z Číny, kteří navštívili jižní Čechy, v uplynulých letech výrazně stouply. Jenže… Obvykle přijedou na pouhý den, v sezoně, většinou do Českého Krumlova, a poté se zase vrátí do Prahy či pokračují do Salcburku či Hallstattu. Jak obrovský potenciál čínského zdrojového trhu využít lépe? „Není nutné objevovat Ameriku, a vlastně ani Čínu. Poučili jsme se ze zkušeností z Bavorska,“ vysvětluje Jaromír Polášek, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR), na Fóru cestovního ruchu, které pořádala agentura CzechTourism ve dnech 21.–22. listopadu 2018 v Hradci Králové.

 

„V Bavorsku provádějí už pár let nenápadnou aktivitu, kdy zvou na delší pobyt čínské děti a učí je v Bavorsku lyžovat. A to zejména na německé straně nikoli v Alpách. Co bychom jim mohli nabídnout my? Jižní Čechy vždy fungovaly jako rekreační místo se zaměřením na léčbu dýchacích potíží, v minulosti se k nám jezdilo například z Ostravska. Čína s velkými městy a špatným ovzduším v tomto ohledu skýtá velké příležitosti,“ nastiňuje důmyslný plán Jaromír Polášek. 

Jihočeši se zaměřili na čínskou mládež, zhruba ve věku 15 až 25 let. Nikoli primárně na děti, protože s těmi to je složitější kvůli nutnému dozoru dospělých, řešení odpovědnosti a podobně. I kvůli efektivitě je těžiště ve skupinových zájezdech, a to v době, kdy je pro jihočeský cestovní ruch třeba, tedy mimo hlavní letní či zimní sezonu. V projektu hraje důležitou roli studie o vlivu silic z borovic na respirační zdraví, provedená v lékaři z nemocnice v Českých Budějovicích. Výsledky výzkumu naznačují, že vlivem silic a pobytu v přírodě se dýchací ústrojí velmi dobře regeneruje.

 

„Zároveň jsme se svezli na vlně, která v Česku ještě moc nezarezonovala, a to je 2018 EU – China Tourism Year. Je to iniciativa zaštítěná přímo Evropskou komisí a v Číně má velkou váhu. V zásadě jde o rok spolupráce Číny a Evropské unie v cestovním ruchu. Díky této iniciativě měl náš produkt značný ohlas v čínských médiích,“ říká Jaromír Polášek. Nikoli ovšem jihočeský či český produkt, ale jako evropský produkt. Číňané totiž spíše než Českou republiku nebo okolní země vnímají „Evropu“. Poté následovalo několik fam tripů a press tripů, s minimálními náklady pro JCCR. Pokud jde o čínský zdrojový trh, Jihočeši mimochodem uvažují i o společné strategii s Bavorskem a Horním Rakouskem.

Jak jihočeský „ozdravný lesní“ produkt vypadá v praxi? Přijede skupina čínské mládeže a v nemocnici na respirátoru se jim nechá provést test dýchacího ústrojí. Zpravidla na tom jsou poměrně špatně, protože dorazili z velkých čínských měst plných smogu. Dva až tři týdny pobývají na různých místech v jižních Čechách, čímž využívají volnou kapacitu ubytovacích zařízení v dubnu či květnu. Toto období je vhodné nejen z hlediska ekonomiky hotelů, ale také proto, že koncentrace borovicových silic ve vzduchu je na jaře vysoká. Před odjezdem hosté znovu projdou respiračními testy a dostanou certifikát vypovídající o tom, jak se jim zlepšilo respirační zdraví.

Kromě jasných přínosů je tu však ještě jeden benefit – zážitky, které čínští účastníci zájezdu získají v jižních Čechách, jsou vzhledem k době pohybu a programu natolik trvalé a výrazné, že se doma v Číně stanou de facto ambasadory jihočeského regionu. A to vytváří základ pro dlouhodobý efekt – za pár let, až účastníci budou mít rodiny, se s velkou pravděpodobností vrátí tam, kde byli na příjemném ozdravném pobytu. Co se týče komunikačního kanálu, hlavním partnerem jsou jednak čínské cestovní kanceláře, ovšem zejména velké firmy, které se na pobytu finančně podílejí v rámci poskytování benefitů svým zaměstnancům.

Info o letošním Fóru cestovního ruchu v Hradci Králové najdete ZDE, včetně odkazů na další podrobné příspěvky.

Petr Bílek

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button