Jak neprodělat, ale naopak vydělat peníze na zahraniční brigádě

Hlavní proud dovolených už pomalu končí a cestovní kanceláře tak mohou začít bilancovat rok 2014. To však neznamená, že lidé přestávají cestovat. Existuje oblast, pro kterou sezóna právě začíná – mnoho mladých lidí vyráží do ciziny za výdělkem.

Ilustrační foto Zdroj: Flickr.com/U.S. Fish and Wildlife Service Southeast Region

Ilustrační foto Zdroj: Flickr.com/U.S. Fish and Wildlife Service Southeast Region

Například celé Dolomity na hranicích Itálie a Rakouska zaměstnávají desetitisíce sezónních pracovníků. Jejich mateřštinou je bulharština, rumunština, ukrajinština, ale hodně také slovenština a čeština. Je to jen jeden příklad za všechny, kdy lidé cestují za prací bez ohledu na roční období.

Sehnat si dobře placenou brigádu v zahraničí a ještě přitom procvičit cizí jazyk, je snem snad každého mladého člověka, který právě dokončil školu. Kde však najít svou vysněnou brigádu? Někdo má kolem sebe kamarády, někdo příbuzné v zahraničí a někdo to zkusí jen tak „naslepo“. Většina zájemců však shání práci na Internetu a obrací se na odborníky. Na „specializované cestovní agentury“, které se touto činností zabývají – nebo to ve většině případů o sobě pouze tvrdí.

Cestovní agentury – zprostředkovatelé brigád

Odlišit firmu, která skutečně nabízí zajištění práce, od podvodníka, je těžké. Touha vycestovat zaslepuje oči především absolventům škol, kteří jsou ochotni se za poplatek a zaplacenou letenku či lístek na vlak pustit do velkých dobrodružství. Pokud to skončí doručením několika potištěných listů A4 s obecnými nabídkami běžně dostupnými na internetu – je to dobré… Horší situace nastane, pokud se ocitnete bez zpáteční letenky kdesi v „tramtárii“ s několika dolary v kapse. Nejhorší zkušenosti pak čekají na důvěřivé tanečnice nebo hostesky vyrážející na zkušenou do exotických krajů.

Právní minimum

Zprostředkování práce pracovními agenturami je upraveno zákonem č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti. Na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí si lze ověřit, zda agentura má povinnou licenci, na jejímž základě je oprávněna zprostředkovat klientovi práci v zahraničí. Uvedený seznam je k dispozici na www.portal.mpsv.cz/sz/obcane/zpr_prace.

Ve většině zemí EU platí, že zajištění práce je zdarma. Agentura práce může požadovat platbu za služby související např. s dopravou (jízdenky, letenky) nebo s ubytováním, které agentura svému klientovi sjedná na první dny či týdny pobytu v cílové zemi. Pokud agentura vyžaduje poplatky, vždy si zjistěte, jaké konkrétní služby vám poskytne, a to zejména v případě, že agentura vybírá od klientů tzv. registrační poplatek!

Ověřené informace o možnostech brigád v Evropě lze získat na www.eures.cz nebo www.eures.europa.eu

Jeden příklad za všechny: Sběr pomerančů ve Španělsku

Najdete inzerát, který nabízí práci za odpovídající peníze, což může být něco mezi 600-800 €/měsíc. Dále se v inzerátu uvádí, že nebudete platit žádné další poplatky a že si vás někdo osobně vyzvedne na předem dohodnutém místě. Inzerát je v češtině s českým telefonním číslem. Proč takovou lákavou nabídku na jeden měsíc nevyužít, nevydělat rozumný peníz a neprocestovat po skončení brigády Španělsko? Proč?

Protože se s největší pravděpodobností jedná o podvod. Ve Španělsku je dlouhodobě jedna z největších nezaměstnaností v Evropě. Když nastane čas sklizně, španělský farmář poptá brigádníky z nejbližšího okolí a bude jich mít na každém prstě deset. Navíc jim nemusí zajišťovat ubytování a bát se úředníků cizinecké policie. Takže buď z vás dotyčný zprostředkovatel vyrazí nějaký poplatek už v ČR, nebo zaplatíte o to víc až ve Španělsku… Jediné, na co se můžete po vycestování spolehnout, je to, že vás skutečně neminou nezapomenutelné zážitky!
[box]

Několik doporučení proti „hlouposti“ (citováno z knihy Jak ZÍSKAT Práci)

• neplaťte nic předem

• pokud nějaké peníze posíláte, ověřujte, ověřujte a ještě jednou ověřujte, komu je posíláte

• pokud už jste zaplatili, požadujte doklad, ze kterého byste měli vyčíst, o jakou firmu se jedná

• spousty informací lze najít na internetu v diskusních fórech (stačí zadat název firmy nebo její adresu)

• pokud kdokoliv inzeruje seriózní práci, zcela určitě má webové stránky se všemi kontaktními údaji

• všechny inzeráty na vysoké výdělky jsou podvodné!!!

 

Přes všechna varování a upozorňování – brigády v cizině existují! Stejně jako existují poctiví zprostředkovatelé práce v zahraničí. Vycestovat za prací je skvělá příležitost, jak získat nové zkušenosti a přátelé, zvýšit si sebevědomí, zdokonalit jazyk atd. Jen by bylo bláhové se domnívat, že ve světě na nás čekají s otevřenou náručí a že nám budou vyplácen, tu nejvyšší mzdu.:-)
[/box]
Autor Jaroslav Jandura vydal knihu „Jak ZÍSKAT Práci“, kde se mimo jiné detailněji zabývá cestováním za výdělkem.

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..