Jak mi „zázračný“ systém MIPS zachránil hlavu (… a život)

Odjakživa jsem chtěl být průkopníkem moderních trendů. Jako závodník na běžkách jsem si pořídil nejmodernější boty, vázání a běžky s tehdy supermoderní honeycomb konstrukcí. A tahle to šlo dál. Jako jeden z prvních jsem měl horské kolo i kolečkové brusle.

Foto: Petr Pravda

Foto: Petr Pravda

Ale podobné to bylo i s bezpečností. Nikdy jsem ji nepodceňoval. Patřil jsem k prvním sjezdařům, kteří si běžně nasazovali helmu. Kriste pane, proč ty první helmy byly tak blbě odvětrávané? Velmi brzy jsem vjížděl do volného terénu s airbagem. A stejně tak jako jeden z prvních jsem si pořídil lyžařskou helmu se systémem MIPS.

Že stačí mít na hlavě škopek? Nevěřte tomu. Helma musí dobře sedět, musí být kvalitní a měla by mít MIPS (Multi-directional Impact Protection System).

Co to vlastně je?

Až donedávna byly helmy testovány na přímý, kolmý náraz. Právě tohle přimělo švédského odborníka Hanse von Holsta přemýšlet, zda jde vývoj skutečně správným směrem. Proto kontaktoval Petera Hildina z Královského technologického institutu, aby s ním probral i jiné možnosti. Začali zkoumat, co se skutečně děje s hlavou a mozkem při nárazu. Jak se pohybuje, jak rotuje, na co a kde naráží. Van Holst si tak brzy potvrdil svoji teorii. Jen málo nárazů na hlavu při pádech na lyžích, na kole nebo na motorce je vedeno přímo – kolmo. Nejčastěji jsou údery do hlavy vedeny šikmo. Oba odborníci zjistili, že mozek v lebce nekontrolovaně rotuje a otřes může být fatální.

Proto začali hledat možnosti, zda nejde tuto energii nějak ztlumit, pohltit. A brzy našli řešení. Vložili mezi hlavní vnější skořepinu helmy a vnitřní vypolstrovanou vložku tenkou plastovou „kluznou“ mezivrstvu. Ta se při „nekolmém“ nárazu utrhne, posune a napomůže částečnému pohlcení nárazu.

Bude to rok, kdy mi tahle helma zřejmě zachránila život. Těžký otřes mozku, čtyři dny v bezvědomí, ale pak relativně rychlé obnovení všech životních funkcí bez fatálních následků. Takže je dobré mít helmu s malou žlutou nálepkou MIPS. Zatím jsou u nás k dostání od firem Scott, POC, Rossignol a Sweet.

Petr Pravda

Čtěte také: Jak začít s freeridem, královskou disciplínou?

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..