Jak dějiny omývaly ostrov Gran Canaria

Příchod obyvatel z celého světa na Kanárské ostrovy sahá až do prvního tisíciletí př. n. l., ačkoli vývoj ostrova jako turistické velmoci je datován až na konec 50. let 20. století. Původ Kanárských ostrovů je prolínán mýty, legendami a vědeckými teoriemi.

Playa de Amadores Foto: www.grancanaria.com

Playa de Amadores Foto: www.grancanaria.com

Již v klasickém období nacházíme odkazy na ostrov Gran Canaria a výzkumy zabývající se osidlováním prvními obyvateli naznačují jasnou vazbu na severozápadní pobřeží Afriky a na kulturní prostředí Berberů, kteří kolonizovali ostrov v polovině prvního tisíciletí př. n. l. Od té doby příliv různých národů na ostrov Gran Canaria neustal.

Přičlenění ke španělské Koruně katolických králů se uskutečnilo v poslední třetině 15. století, a to za odporu domorodých obyvatel. Po pěti letech boje, Pedro de Vera završil dobývání ostrova nejprve vyloděním a postavenímměsta Real de Las Palmas, základy dnešního hlavního města ostrova, a dodatečně kompletním podrobením původního obyvatelstva na severu ostrova a zjednáním míru na jihu ostrova.

Od této doby Koruna Kastilie proniká na Gran Canarii do oblasti sociální, politické a ekonomické a hlavní město se stává správním střediskem a centrem rozhodování spolu s Biskupstvím Kanárských ostrovů, se Soudem svaté inkvizice a Královským soudem Kanárských ostrovů, mimo jinými.

Nový impuls obchod Evopy s Amerikou

Tento významný rozvoj je zpomalen v 17. století utlumením vývozu zemědělských produktů do Ameriky a Evropy, a to až do poloviny 19. století, kdy vznikají Svobodné přístavy. Tyto přístavy jsou založeny na ekonomickém režimu podporujícím obchodní vztahy souostroví se zahraničím na základě osvobození od daní a na základě výhod pro volný obchod umožňující přeměnu kanárského souostroví v atraktivní obchodní oblast.

V této době se na sousostroví instalují anglické plavební společnosti a obchod mezi Amerikou a Evropou dostává nový impuls, který se doposud nezpomalil. V současné době začleněním Španělska a Kanárských ostrovů do Evropské unie a svou ostrovní povahou, Kanárské ostrovy disponují vlastním ekonomickým režimem vycházejícím ze Zákona o hospodářském a daňovém režimu.

První hotely

Významný ekonomický rozvoj 19. století a neustálý provoz anglické lodní dopravy, umožňuje Gran Canarii rozvíjet činnosti v oblasti cestovního ruchu, aktuálního pilíře ostrovní ekonomiky. Gran Canaria se stává pro Evropany populárním místem odpočinku pro turisty a nemocné a dopravci začínají své lodi přizpůsobovat cestujícím. Tytéž britské lodní společnosti začínají na ostrově podněcovat k výstavbě hotelů, mezi nimi např. hotel Santa Catalina (1890) v Las Palmas de Gran Canaria, který je ještě v dnešní době nejvíce reprezentativním hotelem hlavního města. V jeho prostředí se také vytváří síť urbanistické architektury, která si v hlavním městě zachovává své stopy.

Následné války v Evropě brzdí rozvoj cestovního ruchu, který musí posečkat až do roku 1957, kdy na ostrov přilétá první letadlo švédské letecké společnosti Transair AB se svými 54 cestujícími na palubě; a stává se tak první ze série charterových letů na ostrov Gran Canaria, se kterými Gran Canaria odstartuje organizovanou turistiku.

Ještě do dnešní doby nabídka cestovního ruchu neustále roste a Gran Canaria není jen miniaturním kontinentem pro své podnebí a svůj reliéf, ale také ostrovem nabízejícím svým návštěvníkům širokou škálu možností k odpočinku či vychutnání si svých zálib.

Destinací měsíce je Gran Canaria.

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..