Jižní TyrolskoNovinky

Jak chutná ladinské horské menu

Sněhu na českých horstvech leží nedosti, tím větší motivace vyrazit na lyže dál. Dolomity v Jižním Tyrolsku však jsou motivací kdykoliv. Nabízíme pár tipů v téměř nejbližší jihotyrolské destinaci Kronplatz/Alta Badia/Val Gardena, spojené jednotným skipasem Dolomiti Superski, obsahujícím 130 km sjezdovek.

Kronplatz/Plan de Corones

Nejpopulárnější jihotyrolský resort mezi českými lyžaři nabízí rozptýlení i pro chvíle odpočinku mezi jízdami. Na vrcholu ve výšce 2275 metrů najdete vedle MMM, jednoho z muzeí veleslavného alpinisty Reinholda Messnera, nově i restaurant AlpinN. Kuchyně, vedená učedníky věhlasného kuchaře Norberta Niederkoflera, věří místním horským surovinám, nabízí i pouze zdejší horskou vodu. Design interiéru umocňuje i 360stupňový panoramatický výhled.

Hned vedle sídlí Muzeum horské fotografie Lumen, kde má kromě řady atraktivních exponátů včetně finalistů Red Bull Illume Contestu aktuálně výstavu velkoformátových „obrazů“ Jaroslav Poncar. Fotograf českého původu pracoval pro německou agenturu DPA a fotil v sedmdesátých a osmdesátých hory v Africe i Asii.

Alta Badia

Alta Badia leží jen půl hodiny odsud, výš, a přece jen je méně rušná. Čtyři resorty jsou kromě lyžování už po staletí centrem unikátní ladínské kultury, která zde uprostřed hor uchovala i vlastní jazyk, stále používaný ve školách i úřadech.

Zážitkem je večeře v rodinném restaurantu Lüch de Alfarëi, jednom z nejstarších stavení v údolí, pocházejícím ze 13. století. Začíná se špekem s ricottou. Následuje kroupová polévka panicia. Po ní se podávají cajincí, místní ravioli s brambory uvnitř a plackami féga. Dále ladínské knedlíčky bales, guláš s polentou. A jako moučník ještě vdolek s brusinkovou marmeládou. Pije se červené víno St. Magdalena a na závěr přijde sklenka enciánové grapy na rozloučenou…

Val Gardena

Ve Val Gardeně je přece jen nejvíc lyžování, ať už v podobě nástupu na okruh Sella Ronda, anebo ikonické sjezdovky Saslong.

Sjezd přes velbloudí hrby patří mezi top 5 Classics ve světovém poháru. Startuje ve 2249 metrech, na trati dlouhé 3446 metrů spadne až do San Cristiny v 1410 m. Maximální převýšení je v části Spinel hned nahoře až 56,9%.

Letos oslavil padesáté výročí konání mistrovství světa velkolepou párty i tím, že se vinou mlhy a deště na druhý den závod nakonec nekonal… Odjel se pouze páteční superG. Přitom přípravy byly velmi náročné – zapojilo se 800 dobrovolníků. 86 sněžných děl, očekávání nenaplnilo nejméně 300 milionů diváků po celém světě, na vítěze čekalo marně 39 500 eur. Ale lyžovat okolo se i v mlze, dešti a větru s jistým sebezapřením dalo. A narychlo jsme nahoře ukryti před fujavicí spořádali i chutnou pizzu.

Z Alta Badie přejedete přes kopce na lyžích, nebo autem přes Passo Gardena (cca 25 km). Pokud je pro velké přívaly sněhu zavřené, musíte se vrátit až zpět k Brennerské dálnici (což čítá celkem asi 60 km).

Cesta z Prahy pobere obvykle mezi šesti a sedmi hodinami s ohledem na provoz a sílu řidičovy nohy na plynu. Po dálnici na Rozvadov, Mnichov, dál Innsbruck. V Rakousku téměř všude omezená rychlost na 100 km/h. Pak Brennerský průsmyk, v Itálii dálnice za pár eur mýtného a sjezd buď na Val Pustertal, nebo o kus dál na druhé údolí Val Gardena. A tady už kopce, zatáčky, ale s odměnou úchvatných panoramat.

Těsně před vánoci jsme vyrazili ve třech s lyžemi v Oplu Insignia GSi 2.0, který posloužil skvěle, ať už z pohledu jízdních vlastností, tak pohodlí pro osádku i uložení materiálu.

Kompletní test vozu si přečtěte zde: https://www.aktivtono.cz/2020/01/05/opel-insignia-gsi-2-0-rodinny-sportak-navic-chytry-a-elegantni/

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button