Jak bude vypadat cestovní ruch v roce 2050

O budoucnosti cestovního ruchu v roce 2050 hovořil Ian Yeoman, pravděpodobně jediný futurolog na světě, který se zabývá cestovním ruchem, na druhém ročníku Fóra cestovního ruchu, které se v režii agentury CzechTourism konalo na konci listopadu v Pardubicích.

Ian Yeoman, pravděpodobně jediný futurolog na světě, který se zabývá cestovním ruchem

Ian Yeoman, pravděpodobně jediný futurolog na světě, který se zabývá cestovním ruchem

Tedy abychom se opravdu dozvěděli, jak bude cestovní ruch v roce 2050 vypadat, měli bychom si asi přečíst knihu „2050 – Tomorrow´s Tourism“, kterou Ian Yeoman napsal. Ve své velmi zajímavé prezentaci na setkání v Pardubicích spíš hovořil o nejdůležitějších faktorech, které na vývoj cestovního ruchu budou mít vliv, ať už je to bohatství a jeho rozložení (turisté, kteří mají peníze, chtějí o dovolené nové zkušenosti a zážitky), zdroje, které budou k dispozici (bude např. záležet na tom, jak se svět vypořádá s globálním oteplováním), nebo nové technologie (délky letů se budou výrazně zkracovat, celebrity a lidé se zájmem o vědu budou létat do vesmíru, auta budou umět létat a dnešní novinka Google Glasses, tedy brýle, které vám ukážou cestu, spojí vás se sociálními sítěmi a umožní vám třeba naplánovat schůzku, budou brzy nahrazeny očními čočkami se stejnými schopnostmi). Rozvoj nových vědních oborů velmi prospěje MICE sektoru, neboť čím více objevů, tím méně lidí tomu rozumí, a tím více se tedy musejí setkávat, aby se poučili. Jistou hrozbou pro cestovní ruch je stále větší míra, kterou lidé investují do home entertainment, a mohou tedy mnoho zážitků získat v pohodlí svého domova.

A jak se Ian Yeoman stal jediným futurologem zabývajícím se cestovním ruchem na světě? Byl prý ve správnou dobu na správném místě – v agentuře VisitScotland, kde zavedl proces predikování využívající škálu technik zahrnujících ekonomické modely, analýzy trendů a vytvoření budoucích scénářů. Dnes patří mezi přední akademické výzkumníky v European Tourism Future Institute, Netherlands a Victoria University of Wellington na Novém Zélandu. Publikoval několik knih, např.: „Zítřejší turista“, „Turismus a demografie“, „Rodinný turismus“ a právě „Turismus 2050“.

Ian Yeoman samozřejmě nebyl na Fóru cestovního ruchu jediným přednášejícím. Např. John Kester z UN­WTO hovořil o pravděpodobném vývoji turistického ruchu do roku 2030, ředitel CzechTourismu Rostislav Vondruška o marketingové strategii ČR v roce 2013, Jakub Hlaváček z CzechTourismu o plánovaném vzniku Institutu cestovního ruchu a Petr Moc, rovněž z CzechTourismu, přednesl příspěvek na téma Mystery shopping v českých turistických informačních centrech.

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..