Jak bezpečně platit kartou na internetu?

Nakupujete přes internet jen o Vánocích a nejste si jistí, jak se vyvarovat podvodům? Podívejte se s námi na několik tipů, abyste snížili riziko na minimum.

počítač, pc

Foto: www.flickr.com/Don Hankins

1) Zablokovaná či odblokovaná karta?

Většina bank vydává standardně platební karty zablokované pro platby na internetu. Klient, který chce svou kartu k platbám na internetu používat, je může jednoduše odblokovat.

2) Limit platby

Jedním z pomocníků proti hrozbám při placení na internetu je limit pro platby na internetu. Zjistěte si, jestli se tento limit shoduje s týdenním limitem platby v kamenných obchodech. Některé banky pro tyto platby nemají vlastní položku. Česká spořitelna tento limit odděluje, Citibank a Komerční banka jej zahrnují do plateb v kamenných obchodech.

Využít můžete také zvýšení/snížení limitu pro platby přes internet, pokud to banka umožňuje. „Služba „Odemknutí/zamknutí karty“ umožňuje dočasné nastavení limitu podle požadavku klienta na 1 až 23 hodin nebo 1 až 5 dní – po této lhůtě se limit automaticky vrátí na předchozí úroveň,“ vysvětlil Jan Holinka, tiskový mluvčí České spořitelny.

3) Platba 3D Secure

Pro větší bezpečnost zavedla většina bank službu 3D Secure. „Proces ověření při placení v internetových obchodech je rozšířený o jednorázové heslo zaslané při každé transakci na mobilní telefon klienta,“ uvedla Eva Chaloupková, tisková mluvčí Citibank.

Při zadávání údajů o kartě je klient přesměrován přímo do banky obchodníka, takže obchodník vůbec nemá přístup k údajům o platební kartě. Přenos dat do banky je kódován, a nedochází tedy k volnému přenosu nechráněných dat na veřejné počítačové síti (na stránkách znázorněn logem Verified by Visa nebo MasterCard SecureCode).

K technologii 3D Secure dodává Monika Klucová, tisková mluvčí Komerční banky: „Toto řešení představuje vysokou transparentnost uskutečňovaných platebních transakcí, spolu s nejvyšším stupněm zabezpečení. Bezpečnost přenášených dat je zajištěna prostřednictvím protokolu HTTPS, který využívá silných a moderních šifrovacích algoritmů.“

Jan Holinka, tiskový mluvčí České spořitelny, doporučuje také využívat stránky obchodníků, kteří používají tzv. protokol SSL, tj. mají zakódovaný přenos údajů o platební kartě (certifikát SSL je na stránkách internetového obchodníka označen zlatým zámečkem).

4) Nakupujte u ověřených prodejců

Pokud máte možnost, podívejte se na reference internetového obchodu. Zeptejte se mezi známými. Lepší je nakupovat o pár korun dráž u kvalitního prodejce než přijít o ušetřené finance na účtu.

5) Internetová peněženka

Řada bank nabízí také vytvořit si „internetovou peněženku“. Komerční banka má přímo internetový platební systém PayPal, který klientovi generuje na určité období čtyřmístný registrační kód.

Komerční banka klientům nabízí také platební systém MojePlatba. Internetový obchodník předá šifrovaným spojením podklady pro platební příkaz, který si zákazník potvrzuje v internetovém bankovnictví MojeBanka.

Česká spořitelna pro internetový prodej vytvořila službu PLATBA 24. U internetových obchodů, které toto službu nabízejí, se jako možnost úhrady objeví „On-line platba Česká spořitelna“. Její odkliknutí přesměruje klienta přímo do internetového bankovnictví SERVIS 24 a po zadání přihlašovacího jména a hesla nabídne vyplněný platební příkaz pro úhradu daného nákupu. Klient jej pouze potvrdí a odešle. Seznam všech obchodníků s touto službou naleznete na www.platba24.cz.

6) Nenakupujte na cizím počítači

Vyhýbejte se internetovým kavárnám a vůbec sdíleným internetovým přístupům přes Wi-Fi připojení. „Zcela prvotní zásadou je, aby klienti pro on-line nákupy nepoužívali počítače či notebooky, ke kterým nemají důvěru a nemohou si ověřit, kdo má k tomuto počítači přístup či kdo z něj pracoval před nimi,“ vysvětluje Eva Chaloupková, tisková mluvčí Citibank.

7) Soukromí při platbě

Tak jako například u výběru hotovosti z bankomatu, je i při platbě na internetu důležité soukromí při platbě. To znamená být obezřetný při zadávání osobních údajů, aby k nim nezískala přístup další osoba, která není oprávněná jakkoli nakládat s klientovou platební kartou. Zejména pak svou platební kartu nikomu nepůjčovat, čímž klienti předejdou riziku možného opsání čísla platební karty a bezpečnostního kódu a jejich následnému zneužití.

8) Nezávazná kontrola

Pokud chcete mít nad svými úsporami neustálý dohled, můžete sledovat pohyby na účtu pomocí sms nebo e-mailu. „Při každém použití karty Vám bude zaslána informace o provedené transakci prostřednictvím sms nebo e-mailu,“dodala Monika Klucová, tisková mluvčí Komerční banky.

Enter the text or HTML code here

Jeden komentář

  1. Terminale płatnicze says:

    Velmi zajímavé informace. Díky za tak dobrého psaní.

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..