Izraelská Galilea – cesta za zázraky

Představte si, že stojíte na břehu jezera. A ne jen tak ledajakého. Je to jezero, na jehož březích se před dvěma tisíci lety začal odehrávat příběh, který ovlivnil a dodnes ovlivňuje osud velké části světa. Nacházíte se právě v samém srdci Galileje.

Foto: Archiv Ministerstva turismu Státu Izrael

Foto: Archiv Ministerstva turismu Státu Izrael

Pokud se vydáte na cestu do Galileje z Tel Avivu, pojedete po moderní silnici lemující břeh Středozemního moře až do Haify, což je dnes jedno ze středisek izraelského průmyslu a zároveň největší izraelský přístav. Odtud zamíříte na západ a na úpatí pohoří Karmel se ponoříte do dávných dějin. Na vlastní oči spatříte město Nazaret, místo, kde podle Nového zákona Bůh zvěstoval Marii, že porodí Ježíše. O několik málo kilometrů dále se nachází Kána Galilejská, tedy místo, kde Ježíš vykonal svůj první zázrak. Ano, stojíte na místě oné pověstné proměny vody ve víno.

V Galileji si uvědomíte, na jak malém území se biblický příběh vlastně odehrál. Z Nazaretu, kde Ježíš prožil mládí, je to ke Galilejskému jezeru, na jehož březích vykonal mnoho ze zázraků, o nichž hovoří Nový zákon, jen něco málo přes 30 kilometrů.

Největším městem na břehu Galilejského jezera je Tiberias. Město bylo založeno v roce 20 našeho letopočtu králem Herodem Antipou. Od té doby, ostatně podobně jako vlastně všechna místa v Izraeli, zažilo Tiberias slavné okamžiky i doby úpadku. Mezník přišel v 18. a 19. století, kdy se Tiberias stalo centrem židovského náboženství. Od té doby je považováno za jedno ze čtyř posvátných měst judaismu.

K večeru se projděte po promenádě na břehu jezera okolo kotvících rybářských lodí. Naskytne se vám skutečně zajímavá podívaná. Důmyslná soustava trysek vyžene stovky litrů galilejských vod vzhůru, a vytvoří tak jakousi vodní stěnu, kterou systém projektorů promění v promítací plátno. Obrazové pásmo je doplněno o hudební doprovod a efekty vodotrysků. Neobyčejný audiovizuální zážitek umocňuje osvěžující vodní tříšť. Jen objektivům fotoaparátů a kamer úplně neprospívá.

Galilejské jezero je od nepaměti místem rybářů a rybolovu. Pověstnou pochoutkou je ryba svatého Petra. Skutečně autenticky si ji vychutnáte v kibucu Ein Gev. A stojí to za to!

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..