Předpisy & regulaceZahraničíZprávy

Izrael chce přijímat turisty podle druhu očkování proti covidu-19

Izrael chce přijímat turisty podle toho, jakou vakcínou byli naočkováni proti nemoci covid-19. Ministr cestovního ruchu Joel Razvozov řekl, že by se v budoucnu měl dělat rozdíl mezi těmi, kdo jsou očkovaní vakcínami, které se používají v Izraeli, a těmi, kteří dostali například ruskou nebo čínskou vakcínu.
 
Foto: Pixabay

Premiér Naftali Bennett pak podle médií uvedl, že Izrael může s rostoucími počty případů nákazy koronavirem bojovat bez další uzávěry, ale že to bude částečně záležet na tom, zda budou lidé dodržovat stávající opatření.

V rozhovoru na stanici Kan ministr Razvozov řekl, že turistům naočkovaným vakcínami od společností Pfizer či Moderna, které Izrael používá, bude stačit pro vstup do země negativní PCR test. Ostatní budou muset podstoupit krevní test, který zjistí množství protilátek.

Rychlé odběry na tento test se budou provádět na Ben Gurionově letišti a výsledky budou známy do 15 minut, uvedla izraelská televize. Zda na to přistoupí ostatní členové vlády, zatím není jasné.

Izrael začal v minulých měsících povolovat vstup do země skupinám turistů, ale nikoli jednotlivcům. I těm se měl otevřít v květnu, ministerstvo zdravotnictví to ale kvůli opětovnému nárůstu počtu nakažených odložilo na červenec a pak na srpen.

V zemi se rychle šíří koronavirová mutace delta a ministerstvo zdravotnictví minulý týden oznámilo, že Izraelci, kteří se vracejí ze zahraničí včetně naočkovaných nebo těch, kteří covid-19 prodělali, budou muset po příjezdu na 24 hodin do karantény. V ní zůstanou, dokud se neprokáže, že mají negativní test. Lidé, kteří se vrátí z některé ze 16 zemí s nejhorší epidemickou situací, budou muset do karantény na 14 dní, tuto dobu ale může zkrátit negativní test. Izraelci nemohou jezdit do několika nejrizikovějších zemí, k nimiž aktuálně patří Rusko, Jihoafrická republika, Indie či Mexiko.

Premiér Bennett řekl, že Izrael je schopen šíření epidemie zpomalit, aniž by zaváděl další plošnou uzávěru. To ale jen za předpokladu, že lidé budou dodržovat stávající opatření. „Nejjednodušší by bylo udělat to, co se dělalo za poslední rok a půl – oznámit další lockdown. My ale dáváme přednost jinému přístupu,“ řekl premiér na tiskové konferenci. „Zavírat lidi doma je pro nás až tou krajní možností,“ dodal.

Izrael v červnu obnovil povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách, mnoho lidí to ale podle agentury AP ignoruje i ve veřejné dopravě a v nemocnicích. Bennett oznámil, že nařídil policii, aby nošení roušek více kontrolovala a za nedodržování pokynů dávala vysoké pokuty.

Newsroom TTG

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button