Zprávy

Italská Mantova – město, ve kterém budete šťastni

Kulturní bohatství italských měst a městeček s jedinečnou atmosférou dopřává Italům možnost vyhlašovat každý rok svoje hlavní město kultury. Vyhlašuje ho sedmičlenný výbor při ministerstvu kultury. Letos se jím stala lombardská Mantova. Říká se o ní, že je to Itálie v kostce.

Foto: Merlo Roberto
Foto: Merlo Roberto

Svůj hlas tomuto městu, památce UNESCO, překypujícímu tvůrčí energií, příjemným životním stylem a širokým rejstříkem kulturních aktivit by rozhodně dal i velvyslanec Itálie v ČR JE Aldo Amati. Potvrdil to na setkání se zástupci Mantovy v Praze, kterého se dále účastnili i viceprezidentka provincie Mantova Francesca Zaltieri, zástupce starosty města Giovanni Buvoli, radní obce Volta Mantovana Martelli Antonio a další hosté. Celkem na 1000 akcí je připraveno do prosince nabídnout každému návštěvníkovi Mantovy to, co ho zajímá a baví.

K rodákům z Mantovy patří slavný Vergilius, ódy na něj pěl i básník Torquato Tasso, jméno města se ozývá i v Shakespearově hře Romeo a Julie, v Teatro Scientifico del Bibiena hrál na zahajovacím koncertě mladý Mozart a Marie Terezie zde založila městskou knihovnu v době, kdy Mantova patřila téměř po dvě století Rakousku, až do roku 1886, kdy se připojila ke sjednocené Itálii.

 

Foto: Merlo Roberto
Foto: Merlo Roberto

Ideální město a nejslavnější malíři

Jedno slovo však zní v Mantově nejčastěji – renesance. V Mantově působili nejslavnější umělci spjatí s tímto stylem, především Antonio Mantegna, malíř, který vymaloval svatební sál v majestátním Vévodském paláci se sedmi zahradami, osmi vnitřními nádvořími a nespočtem schodišť. Některé fresky zde maloval i Rubens. Jistým. protipólem je Palazzo Te, symetrická přízemní vila, kde se proslavil malíř a architekt Giulio Romano a k jejíž výzdobě patří i fresky se silně erotickým nádechem. A pak je tu Leon Battista Alberti, jedna z největších postav italské renesance, který projektoval kostely Sant´ Andrea a San Sebastiano.

Opomenout nelze ani Sabbionetu z 2. pol. 16. století, koncipovanou jako ideální město, které se mělo stát centrem italské renesance. Šlechtický rod Gonzaga, který zveleboval Mantovu po 4 století, chtěl konkurovat Ferraře i Florenci a tyto snahy sem přivedly opravdu ty nejlepší umělce. Stojí však také za to se jen tak toulat uličkami, projít se kolem románské rotundy San Lorenzo či středověkého hradu San Giorgio, propojeného dnes s Vévodským palácem v rámci projektu velkého muzejního komplexu v historickém středu města. Všude na vás dýchne vnitřní tvůrčí nadšení.

 

Voda a kámen – výlety na venkov

Po ochutnávce typické gastronomie, jako jsou mandlové dorty nebo tortelli doprovázející víno, je možné se vydat kolem tří přehradních jezer vybudovaných ve středověku na okraji města z obranných důvodů či nasednout na kolo a projet se po cyklostezce podél řeky Mincio. Dorazíte-li až do Volta Mantovana, odmění vás pohledem na vinice i chutí výborných vín. Je to kraj venkovských sídel spjatých jak s Vergiliem, tak Napoleonem.

 

Co vybrat z letošní nabídky?

Hlavní akce se konají od 21. 6. do 30. 8. Patří k nim festival pouličního divadla, lidové slavnosti, hudební setkání s klasikou i jazzem, otevření muzea sochařství i noční shopping či pro znalce italštiny čtení úryvků z italské literatury v zahradách. Muzejní turistická karta zve návštěvníky do muzeí ve městě i okolí. Kultura zde pomáhá lépe poznat město a město ožívá dechem kultury.

„Chceme udělat vše, abyste zde našli důvod ke štěstí,“ říká starosta Mantovy Mattia Palazzi.

[box]

TIP: Ubytování nabízejí například čtyřhvězdičkový elegantní hotel Casa Poli, moderní hotel Rechigi či sympatický tříhvězdičkový hotel Bianchi. Rodina Bianchi získala původní hotel v r. 1972 a od té doby ho neustále vylepšuje. Dnes nabízí 100 lůžek, krásnou vnitřní zahradu a konferenční sál. Sdružení Meglio Mantova (Mantova lépe) chce turistům podat ty nejlepší informace umožňující pochopit význam kulturního dědictví a co nejkvalitnější služby.

[/box]

Marta Jedličková

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button