Itálie přistoupila k regulaci krátkodobých pronájmů

Partnerský článek

V Itálii vstoupila v platnost nová legislativní úprava a primárně cílí na omezení služby Airbnb, která v zemi zaznamenala obrovský nárůst a kterou se nedařilo účinně vystavit zdanění. Zprostředkovatelé krátkodobého pronájmu, včetně online poskytovatelů, jsou nově povinni strhávat daň 21 % a zaplatit ji přímo daňovým orgánům jménem poskytovatele služby. Opatření současně klade požadavky na spolupráci v oblasti zpracování dat a výkaznictví. Online platformy tak italským úřadům musejí pravidelně podávat přehled o zprostředkovaných transakcích.

Foto: Emma Hardy

Dle dostupných informací by princip zdanění příjmů z pronájmu italským majitelům nemovitostí neměl být ničím zcela neznámým. Přijatá legislativa tak spíše představuje alternativní možnost, jak daň z krátkodobého pronájmu nově odvádět. Důležité je také připomenout, že povinnost zdanění se vztahuje na krátkodobé pronájmy do 30 dní. V rámci předchozí úpravy vlastníci nemovitostí podléhali povinnosti příjem z pronájmu deklarovat a následně zdanit v rámci ročního zdanění příjmů. Ve skutečnosti však k vykazování těchto zisků v mnoha případech nedocházelo, což tento způsob podnikání z hlediska návratnosti investic činilo velmi atraktivním. Současně však touto praxí došlo k narušení makroekonomické i sociální rovnováhy realitního trhu. Ve městech jako Milán, Florencie, Řím nebo Benátky nastala stejná situace jako na mnoha jiných trzích. Ceny bydlení se pro tamní rezidenty staly nedostupné a vedly k jejich přesídlení do okrajových městských čtvrtí nebo do spádových oblastí.

Legislativa se může dotýkat také cestovních kanceláří, které poskytují krátkodobé pronájmy rekreačních domů a bytů jako součást balíčku služeb. Zatímco majitelé nemovitostí mohou ceny zvýšit tak, aby pokryly platbu daně z příjmu, cestovní kanceláře proti tomu nejsou schopny ceny s majiteli domů sjednat zpětně. Případné navýšení ceny zákazníkovi je současně velmi omezené novou směrnicí o souborných službách.

Aktuálně by americká webová platforma celosvětově měla mít v nabídce více než tři miliony ubytovacích jednotek. Na italském trhu je služba dostupná od roku 2012 a zaznamenává silný nárůst. Pohledem portálu je Itálie celkově jednou z vůbec nejžádanějších destinací a v zemi je údajně k dispozici více než 150 tisíc nabídek. Zprostředkovatelské platformy se proti povinnosti výběru daně vymezily a kritizovaly skutečnost, že vodítka pro výběr daně byla k dispozici jen krátce před platností zákona. Stejně tak odmítají přenesení odpovědnosti výběru daně z majitelů nemovitostí na zprostředkovatele a povinnost výkaznictví vůči kontrolním orgánům.

Tereza Picková
výkonná ředitelka AČCKA

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..