ZahraničíZprávy

Indonéský ostrov Komodo se nakonec turistům neuzavře

Indonéské úřady rozhodly, že od příštího roku turistům nezakážou vstup na ostrov Komodo, známý také jako domov varanů komodských. Místo toho zavedou členství, které bude turisty stát až 1000 dolarů (23 500 korun). Ohroženým ještěrům tak úřady chtějí dát příležitost k tomu, aby se více množili.

Úřady původně zvažovaly, že ostrov od ledna 2020 na rok zcela uzavřou – rozhodnutí zveřejnily v červenci. Přes 100 tisíc turistů ročně totiž podle místní vlády rušilo varany při páření a líhnutí.

Turisté v současnosti při návštěvě ostrova zaplatí jednorázově deset dolarů (asi 235 korun). Nový systém s mnohonásobně vyšším poplatkem jim zaručí přístup po celý rok. „Lidé se budou muset stát členy a zaplatit 1000 dolarů, což jim zaručí vstup na jeden rok. Podle mě je to levné,“ vyjádřil se k rozhodnutí místní guvernér Viktor Bungtilu Laiskodat. Očekává se otevření nového výzkumného centra pro varany, přičemž vláda slibuje revizi dalších turistických destinací v této oblasti.

Komodo, který je součástí národního parku pojmenovaného po tomto ostrově, loni navštívilo 176 tisíc turistů. O deset let dříve, tedy v roce 2008, jich bylo asi 44 tisíc. Patří k němu ještě dva velké ostrovy Padar a Rinca a řada menších ostrůvků. Původně plánovaná uzavírka se týkala jen ostrova Komodo, ostatní části parku by byly pro návštěvníky dál přístupné. Úřady počítaly i s přemístěním 2000 místních obyvatel, kteří nakonec budou moci zůstat.

Newsroom TTG

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button