ZahraničíZprávy

Indonéské úřady evakuují turisty od sopky Rinjani

Po erupci sopky na indonéském ostrově Lombok evakuovaly úřady do bezpečí přes tisíc turistů. Není známo, že by někdo byl zraněn.

barujari-lombok
Erupce menšího vulkánu Gunung Barujari v kaldeře sopky Rinjani. Zdroj: Tourism Indonesia

Po úterní vulkanické erupci na indonéském ostrově Lombok, který patří k vyhledávaným turistickým destinacím, evakuovaly úřady kolem 1100 turistů od sopky Rinjani do bezpečí. V úterý došlo k výbuchu Gunung Barujari, což je menší sopka v  kaldeře vulkánu Rinjani. Sopka vyvrhla sloupec popela do výše až 2000 metrů.

Heronimus Guru, mluvčí indonéské pátrací a záchranné služby, uvedl, že žádné informace o tom, že by bylo někdo zraněn, nejsou.  Ve středu ráno pátrací skupina vybídla turisty, kteří si přijeli erupci fotit, k opuštění oblasti. Před tím Sutopo Purwo Nugroho, mluvčí úřadu, který má na starost ochranu před přírodními katastrofami, uvedl, že od neděle se vydalo na horu kolem 400 zahraničních i místních turistů, a to z monitorovacího stanoviště Sembalun, vzdáleného asi 11 km od kráteru.

Pohled do kaldery sopky Rinjani. Zdroj: trekkingrinjani.com
Pohled do kaldery sopky Rinjani. Zdroj: trekkingrinjani.com

Erupce na několik hodin přerušila provoz na mezinárodním letišti Ngurah Rai na Bali, asi 135 km od Lomboku, a na letišti Selaparang v Mataramu na ostrově Lombok.

Rinjani, též Gunung Rinjani, je s výškou 3726 m n. m. druhá nejvyšší indonéská sopka. Na vrcholu sopky se nachází kaldera (kotlovitá prohlubeň tvaru kráteru) o rozměrech přibližně 6 x 8,5 km. Kaldera je částečně zatopená jezerem Segara Anak (též Anak Laut, Dítě moře, podle modré barvy vody připomínající moře). Jezero leží přibližně 2000 m n. m. a jeho hloubka se odhaduje na 200 metrů.

V Indonésii leží kolem 130 aktivních sopek.

Petr Bílek

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button