Zprávy

Indická miniatura ze sbírek Národního muzea se vrací z mezinárodní výstavy v New Yorku

Národní muzeum zapůjčilo jedinečnou miniaturu z počátku 17. století na prestižní mezinárodní výstavu Sultans of Deccan India, 1500–1700: Opulence and Fancy, kterou uspořádalo Metropolitan Museum of Art v New Yorku.Vzácná miniatura, která byla doposud v zahraničí vystavena pouze jednou, představuje bohatě iluminovaný a zlacený list z portrétního alba mughalského císaře Džahángíra. Nyní se miniatura, která při svém prvním vystavení mimo Evropu vzbudila ohromný zájem nejen mezi odborníky, navrací zpět do bezpečí pražského depozitáře.

Miniatura A12182 s portrétem bídžápurského sultána Ibráahíma Ádilšáha II. Foto: Národní muzeum
Miniatura A12182 s portrétem bídžápurského sultána Ibráahíma Ádilšáha II. Foto: Národní muzeum

Jedinečné dílo ze sbírek Národního muzea vzbuzuje velký zájem odborníků na indickou miniaturní malbu, a proto nemohlo chybět na stěžejní výstavě Metropolitního muzea umění v New Yorku, kde právem patřilo mezi přední exponáty. Výstava, na kterou zapůjčila své předměty nejvýznamnější světová muzea, představila poprvé kompletní umění a řemesla dakšinských sultanátů v jižní Indii v období 1500–1700. Sláva těchto sultanátů spočívá ve zcela unikátním uměleckém projevu ve sféře architektury i umění.

List Džahángírova alba představuje mistrovskou práci malby provedené ve vrcholném dakšinském stylu s nápisem v perštině. Jedná se o dílo nejvyšší kvality, které zobrazuje sultána Ibráhíma Ádilšáha II, vládce Bídžápuru v letech 1580–1627. Tento sultán byl známým hráčem na tambur. Je zpodoben v nádherném šatu, jak sedí v zahradě opřený o velký polštář. Doprovází ho tři muži sedící proti němu. Celková kompozice zahrnuje dvě evropské rytiny, sv. Františka a sv. Kateřinu ze Sieny. Zkušený malíř předvedl vynikající práci štětcem, zvláště pokud jde o obličeje a detaily. Malba představuje vrcholné dílo slavného malíře Farrúk Béga.

 

Unikátní průzkum miniatury přinesl zajímavé objevy

Před vystavením miniatury v Metropolitním muzeu umění v New Yorku realizovalo Národní muzeum ve spolupráci s Národní knihovnou České republiky restaurátorský a technologický průzkum, jehož cílem bylo získání nových informací týkajících se vzniku miniatury, techniky malířské výzdoby a míry jejího poškození.Výsledky průzkumu byly prezentovány i v rámci mezinárodního Symposia „Past and Future: Art and Preservation in the Deccan“.

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button