DopravaNezařazené

IATA vyzývá k testování všech cestujících u mezinárodních letů

Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) vyzvalo, aby všichni cestující před mezinárodními lety procházeli testováním na covid-19. IATA chce tímto způsobem nahradit karanténu a další restrikce, jež podle leteckého průmyslu prohlubují pokles poptávky.

Foto: Pixabay

Šéf sdružení Alexandre de Juniac upozornil, že rychlé a cenově dostupné antigenové testy, které by mohl provádět nelékařský personál, by měly být k dispozici v “příštích týdnech” a měly by být zavedeny na základě globálně dohodnutých standardů. Aerolinky podle něj budou usilovat o to, aby používání těchto testů schválila Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO), která v rámci OSN dohlíží na pravidla letecké přepravy.

“Nevidíme žádné alternativní řešení, které by bylo méně náročné, nebo více účinné,” uvedl de Juniac. Dodal, že je zapotřebí dosáhnout globální dohody, která zajistí, že výsledky testů budou při přistání akceptovány. “Posílí to i důvěru cestujících, že všichni na palubě letadla absolvovali testy,” upozornil.

Antigenové testy jsou rychlejší, ale méně spolehlivé než molekulárně diagnostické testy v laboratořích. Německá společnost Qiagen tento měsíc například oznámila, že hodlá uvést na trh antigenový test na covid-19, který poskytne výsledky během 15 minut a který bude možné využít například na letištích či stadionech.

Newsroom TTG/ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button