Španělsko

I velké hotely na Mallorce bojují s alkoturismem. Praha má podobný problém

Někteří návštěvníci se na Mallorku přijíždějí víceméně jen opíjet. Místním podnikatelům se to nelíbí a proti alkoturistům bojují. Prahu trápí podobný problém.

mallorka saufen 2
Alkoturismus bují na Mallorce i v Praze. Ta má mezi evropskou mládeží pověst města, kde je skoro vše dovoleno. Foto: archiv

K akci proti alkoholové turistice na ostrově se nyní přidalo i deset velkých hotelů na Playa del Palma. Podle listu „Mallorca-Zeitung“ patří tyto hotely řetězcům Iberostar, Riu, Hipotels, Hotel Playa Golf a Pure Salt Luxury Hotels. Cílem této soukromé iniciativy je zlepšit kvalitu cestovního ruchu na Mallorce. Organizátoři v červnu vyhlásili, že chtějí získat podporu 80 podniků, a k tomu také obchodů a různých poskytovatelů dalších služeb.

Starosta hlavního města Palma de Mallorca José Hila se již několikrát odmítavě vyjádřit k turistům, kteří na Mallorku přijíždějí pouze se opíjet a „pařit“. „Turisty, kteří chtějí být celý týden opilí, tu nepotřebujeme,“ řekl starosta počátkem července pro list „Mallorca-Zeitung“.

Mallorská policie proti opilým osobám již nějaký čas zasahuje důrazněji, například udělováním pokut. V březnu město Palma na některých úsecích pláže zakázala konzumaci a omezila prodej alkoholu.

Bezhlavě pitky v ulicích se radní v Palma de Mallorca i na Praze 1 snaží omezit. Foto: archiv
Bezhlavě pitky v ulicích se radní v Palma de Mallorca i na Praze 1 snaží omezit. Foto: archiv

Podobnými nájezdy skupin alkoturistů, zejména mládeže, již dlouhou dobu trpí i Praha. Podle dostupných informací se situace stále zhoršuje.

„Mladí turisté chodí méně do hospod, ale raději si v obchodě nakoupí velké zásoby alkoholu a ty pak co nejdříve venku konzumují. Za hodinu už hulákají a válejí se po zemi. A činí tak i na místech, kde je konzumace alkoholu na veřejnosti zakázána,“ stěžuje si JUDr. Ivan Solil (ČSSD), radní pro bezpečnost a prevenci kriminality Městské části Praha 1. Dodržování pořádku je přitom úkolem městské i státní policie.

Praha 1 se tento neradostný stav v rámci svých, v tomto ohledu značně omezených, pravomocí snaží řešit. Nejnovější iniciativou je omezení prodeje alkoholu v obchodech po 22 hodině. „Provozovatelům prodejen potravin a nápojů, kteří jsou v nájmu v prostorách patřících Praze 1 a mají otevřeno po 22 hodině, navrhneme uzavření dodatku k nájemní smlouvě, ve kterém se provozovatel zaváže neprodávat alkoholické nápoje po desáté večerní,“ vysvětluje radní Solil a dodává: „Bude to pochopitelně na bázi dobrovolnosti. V nových nájemních smlouvách toto ustanovení již bude zahrnuto.“ Jako další krok hodlá Praha 1 apelovat na obchodníky, kteří podnikají v soukromých prostorách, aby také neprodávali alkohol po 22 hodině. Sami obchodníci často se skupinami alkoturistů mají problém a někteří museli dokonce posílit svou ochranku.

Petr Bílek

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button