Hynek Špinar: A co odpovědné cestování u nás?

Hynek Špinar je zástupcem České republiky v Evropské asociaci cestovních kanceláří ECTAA v komisi pro udržitelný turismus a cílové destinace. V současnosti s kolegy ze zahraničí připravuje manuál managementu udržitelnosti pro cestovní kanceláře. V rozhovoru jsme si povídali o současné situaci u nás, ale i o plánech do budoucna.

Hynek Špinar

Hynek Špinar

Mluví se u nás o odpovědném cestování?

Pro většinu cestovních kanceláří je to spíš sci-fi. Je to začínající móda, jako když se před sedmi deseti lety začaly objevovat první obchody s biopotravinami. Povědomí je téměř nulové. A to i proto, že zatím klient takový produkt nevyžaduje. Jsem ale přesvědčen, že tento přístup má budoucnost. V katalozích ESO travel plánujeme hotely fungující v souladu s principy udržitelnosti označovat od příští sezony.

Proč se o tuto problematiku Češi zajímají tak málo?

Je to logické. Vidím, jak u nás byla přerušena kontinuita podnikání. Princip udržitelnosti má dlouhodobý význam a má smysl pouze pro toho, kdo chce podnikat dlouhodobě. Pokud chci vozit lidi na Srí Lanku i za dvacet let, tak mám zájem na tom, aby tam vznikala taková zařízení, která fungují v souladu s udržitelností. A ne že na pláži udělají dvacetiposchoďový hotel. Pošleme tam klienty, oni si mezi sebou řeknou: Srí Lanka je hrozná. A za pět let si budeme muset tuto destinaci z nabídky vyškrtnout. A ono destinací není neomezený počet.Travelife_logo

Jaké plánujete další konkrétní kroky?

Po pečlivé analýze jsme vybrali systém udržitelnosti Travelife, který funguje již řadu let v mnoha zemích světa. Letos v prvním pololetí vyjde v češtině manuál tohoto systému managementu udržitelnosti určený pro cestovní kanceláře. Zájemci si mohou napsat o výtisk na adresu: hynek.spinar@accka.cz.

 

Více o odpovědném cestování se dočtete zde.

lp

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..