Partnerská sekce

Humanitární organizace CARE pomáhá na Haiti po hurikánu Matthew

Partnerský článek

Počet obětí hurikánu Matthew, který se před několika dny prohnal přes Haiti, stále roste. Tisíce Haiťanů jsou v nouzi a potřebují humanitární pomoc. Humanitární organizace CARE je na místě a distribuuje ohroženým lidem pitnou vodu, jídlo, poskytuje dočasné přístřešky.

Foto: archiv CARE
Foto: archiv CARE

Nejhůře postižená je jižní část Haiti, kde jsou i nadále některé oblasti odříznuty od zbytku země. Na jižním pobřeží v Les Cayes jsou lokální záplavy. Ve městě Jerémie, centru jižního regionu Grande Anse, poničil silný vítr 80 % budov. Odhaduje se, že bez domova se ocitlo přes 60 tisíc lidí. 750 tisíc lidí potřebuje humanitární pomoc. Škodu podle odhadů utrpělo 1,3 milionů lidí.

Jean-Michel Vigreux, ředitel haitské CARE popisuje situaci lidí v Jerémii jako „naprosté zoufalství“. „Jerémie je zcela zdevastovaná. 80 % domů bylo zničeno. Nefungují zde telefonní linky ani elektřina. Město je odříznuto od zbytku ostrova a lidem docházejí zásoby potravin a peníze,“ říká Vigreux.

Hurikán Mathhew na Haiti v číslech:

  • Hurikán si k 8. říjnu 2016 vyžádal 336 obětí.
  • Humanitární pomoc na Haiti potřebuje přes 750 000 lidí. Podle odhadů utrpělo škodu 1,3 milionu lidí.
  • V Jerémii, krajském městě jižní Haiti, bylo zničeno 80 % budov.
  • CARE poskytne humanitární pomoc 50 000 lidí. Doposud pomohla 10 tisíci lidí.
  • Od roku 2010 postihlo Haiti rozsáhlé zemětřesení, následované epidemií cholery, dvěma cyklóny, jednou tropickou bouří a dvěma úpornými suchy

 

Humanitární organizace CARE začala do Jerémie distribuovat jídlo a pitnou vodu ještě před příchodem hurikánu a v provizorních útulcích v Port-au-Prince a na jihu země poskytuje lidem, kteří přišli o střechu nad hlavou, teplé jídlo – doposud takto pomohla téměř 10 tisícům lidí. V nejbližších dnech hodlá CARE pomoc v oblasti navyšovat a plánuje poskytnout hygienické balíky 50 tisícům lidí.

Hurikán Matthew zasáhl zemi, která se ještě nestačila vzpamatovat ze zemětřesení v roce 2010 a momentálně bojuje s epidemií cholery, následky dvou cyklónů, jedné tropické bouře a dvou úporných such. „Lidé na Haiti jsou vyčerpaní,“ říká Vigreux. „Pro jakýkoli plán obnovy bude proto klíčové posílení obyvatelstva.“

CARE působí na Haiti od roku 1954 po ničivém hurikánu Hazel, který za sebou zanechal více než tisíc mrtvých. Po zemětřesení v roce 2010 CARE na Haiti poskytla téměř tři sta tisícům lidí pitnou vodu, jídlo, přístřeší a další nezbytnou pomoc. Kromě nouzové pomoci CARE na Haiti provozuje dlouhodobé projekty zaměřené na vzdělání, potravinovou bezpečnost a posilování žen.

Další informace naleznete na www.care.cz.

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button