AkceNezařazené

Hrůzní čerti v Jižním Tyrolsku vycházejí do ulic!

Svatého Mikuláše s bílým vousem a berlou mají děti rády, neboť jim nosí dárky. Svět však není jen dobrotivý, laskavý a usměvavý – proto v Jižním Tyrolsku, stejně jako v jiných oblastech Východních Alp, doprovázejí 5. prosince svatého Mikuláše krampusové – příšerní čerti, představující temnou stranu světa.

Původ krampusů, stejně jako spousty jiných démonických postav Alp, sahá hluboko do předkřesťanských časů. Na různých místech německy mluvících zemí má tato postava odlišné názvy (Tuifl, Krampus, Percht) a i zvyky se poněkud liší. Typický krampus nosí kožešinový kabát nebo jiný hábit a masku vyřezanou ze dřeva a opatřenou rohy. V Jižním Tyrolsku se pro výrobu masek používalo především borové dřevo. Hezkou sbírku masek krampusů, čertů a čarodějnic si můžete prohlédnout například v Krippenmuseum Marantha v Luttachu v údolí Ahrntal.

Dříve krampus musel vždy poslechnout Mikuláše a chodil pouze s ním. Dnes se ovšem pořádají také průvody, při nichž krampusové a další čerti a čarodějnice řádí sami, nebo jsou aspoň oproti Mikuláši ve značné početní přesile. V Jižním Tyrolsku, od Hochpustertalu až po Vinschgau, se konají v mnoha obcích průvody krampusů, kterých se účastní někde až tisíc lidí. Nejstarší průvod probíhá každoročně v Toblachu, obzvlášť velký průvod projde jednou za dva roky Kastelruthem za účasti více než 50 skupin z Rakouska, Německa, Švýcarska a Itálie. Hezký průvod zažijete každoročně i v Sextu a v Lana, střídavě pak také v Brunecku a Sand in Taufers. Příští rok tedy na Mikuláše do Jižního Tyrolska!

Petr Bílek

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button