Hranice cestování jsou takřka neomezené

Asi se shodneme na tvrzení, že většina lidí cestuje ráda. Ať už si za cíl svých cest lidé vybírají jakékoliv destinace, vždy věří, že se v pořádku vrátí domů. Proto až mrazí při pomyšlení, že se vydáte na cestu, ze které plánovaně není návratu. Přesto se našlo dvě stě dva tisíc lidí, kteří se rozhodli přihlásit k účasti na expedici na Mars pořádanou nizozemskou firmou Mars One. Projekt plánuje, že z 24 členů výpravy by se měli stát první osadníci této planety, kteří se již na rodnou Zemi nevrátí.

Zdroj: Flickr.com/FlyingSinger

Zdroj: Flickr.com/FlyingSinger

I když je tato myšlenka „extrémního cestování“ zpochybňována jak po finanční, tak po praktické stránce, a k její realizaci tudíž možná nedojde, nic to nemění na faktu, že se našlo tolik dobrodruhů po celém světě, kteří by si dovedli představit žít jinde ve vesmíru. Bez zajímavosti není ani fakt, že mezi přihlášenými se objevila jména sedmi Čechů a dvou Češek. Jedna z nich, osmadvacetiletá Veronika z Brna, prošla nedávno ukončeným prvním výběrovým kolem, které počet uchazečů zredukovalo na 1098 osob. A jak bude projekt pokračovat dál?

„V roce 2014 mají začít první pohovory a testy, které budou pokračovat do roku 2015,“ vysvětluje Veronika, co ji i další kandidáty čeká v nejbližší době. Během příštích dvou let budou následovat ještě další tři výběrová kola, jejichž výsledkem by mělo být šest týmů po čtyřech osobách. S přepravou materiálu potřebného k vybudování stanic na Marsu za pomoci bezpilotních modulů se počítá od roku 2022 a o dva roky později by se k rudé planetě měla vypravit první skupina pozemšťanů.

Plány jsou to nepochybně smělé, ale stejně jako mnoho jiných narážejí na finanční mantinely. Podle současných odhadů si projekt vyžádá zhruba šest miliard dolarů, ale nizozemský inženýr Bas Lansdorp, který v roce 2012 v projektem poprvé vystoupil na veřejnosti, počítá s podporou partnerských firem, sponzorů a médií. Mimo jiné do svých úvah na toto téma zahrnul i možnost nepřetržitého videopřenosu ze života kolonistů ve stylu televizní reality show.

Ať už se expedice v této podobě zrealizuje nebo ne, pro cestovní ruch to znamená jediné. Lidé stále chtějí objevovat nepoznané, jen bude obtížnější pro ně taková místa nacházet.

ln

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..