Zprávy

Hrady a zámky objevované a opěvované

Výstava NPÚ a Správy Pražského hradu v Jízdárně Pražského hradu (19. 12.–15. 3.). zahájila nový cyklus projektu NPÚ Po stopách šlechtických rodů. Jeho název Velká hra­do­zámecká inventura byl inspirován starými zámeckými inventáři, tedy soupisy veškerého hodnotnějšího majetku, které se pořizovaly vždy, když hrady procházely významnými změnami. Jsou také cenným pramenem poznání.

Zdroj: CzechTourism
Zdroj: CzechTourism

Výstava představuje hrady a zámky jako svědky tisícileté národní historie, strážce největších pokladů, ale také dominanty krajiny a živá centra současné kultury. Vlajkovou lodí projektu bude renesanční zámek Kratochvíle, který prošel a prochází proměnou a směřuje k naplňováním nového programu pod názvem Renesance renesance.

Na pražské výstavě se poprvé v historii na jednom místě představují nejcennější památky a předměty z hradních a zámeckých sbírek a zazní básnická a hudební díla spjatá s jejich historií. Návštěvníci projdou tisíciletou historií českých zemí, 10 etapami reprezentovanými 600 nejvýznamnějšími a nejkrásnějšími předměty. Expozici otevřou monumentální středověká vrata z hradu Karlštejn, rukopis Kosmovy Kroniky české připomene věštbu kněžny Libuše, tzv. Karlštejnský poklad zase dobu největší hradní slávy. Zlacená a pestře zbarvená mříž studny zámku v Jindřichově Hradci naznačí proměnu myšlení a životního stylu renesance, centrum expozice s obrazy Mistra Theodorika a relikviářem sv. Maura vyzve k zamyšlení a přemýšlení o věcech nadčasových. Baroko zastoupí na výstavě Braunova alegorie Pýchy, romantismus 19. století zase kresby hradních zřícenin K. H. Máchy. Na moderní život ve starých kulisách poukáže automobil Benz Karla Schwarzenberga a proměnu využívání hradů ve 20. století předznamená závěť prezidenta T. G. Masaryka, Plečnikovy plány úprav Pražského hradu i zápisy památek na Seznam světového dědictví UNESCO.

Výstava Hrady a zámky objevované a opěvované pomůže milovníkům památek překonat čas, v němž pro ně bývá většina hradů a zámků nepřístupná. Rozhodně neupadají do zimního spánku. „Zima je pro zaměstnance památkových objektů obdobím, kdy mohou svěřené památce věnovat soustavnější péči a připravit ji na další sezonu. Mnoho týdnů zabere také důkladný úklid,“ popisuje zimní život na hradech a zámcích Petr Fedor, náměstek pro správu památkových objektů. Pro kastelány je to období tvůrčí aktivity – přetvářejí či doplňují návštěvnické trasy a plánují kulturní a doprovodné programy, aby objekty v nové sezoně nabídly něco nového a překvapivého.

Více o výstavě najdete zde.

red

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button