Kam jet?Města & regiony ČRNovinkyStřední Čechy

Hrad Karlštejn na Berounsku se po rozsáhlé rekonstrukci slavnostně otevírá

Hrad Karlštejn na Berounsku se dnes, 21. dubna 2023, otevře po rozsáhlé rekonstrukci. Stavební akce za 164 milionů korun začala v roce 2020, památka zůstala při opravách přístupná.
Foto: SCCR

Součástí byla obnova suterénu Císařského paláce či gotických sklepení purkrabství, vznikly i nové expozice a moderní návštěvnické centrum. Ve východní části purkrabství vzniklo nové návštěvnické centrum s prodejem vstupenek, suvenýrů a občerstvením. V suterénu přibyla expozice věnovaná vzniku hradu a jeho minulým obnovám a také výstava o historii vinařství na Karlštejně.

Pod nádvořím v nově objevených prostorách si návštěvníci prohlédnou expozici věnovanou kamenickým prvkům. Dělníci obnovili také užitkové zahrady na parkánu a vybudovali nové sociální zařízení. V suterénu Císařského paláce vznikl multifunkční sál se zázemím a stálá expozice tesařských prvků. Obnovy se dočkalo i technické zázemí a část inženýrských sítí hradu.

Gotický hrad Karlštejn založil Karel IV. v roce 1348. Byl vybudován jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. Patří k nejnavštěvovanějším památkám v zemi. Hrad je otevřen celoročně, mimo hlavní sezonu je návštěvní doba omezena.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button