MICE

Hotely v Rio de Janeiru zejí prázdnotou

Pro olympijské hry v roce 2016 brazilské Rio de Janeiro zdvojnásobilo hotelovou kapacitu. Nyní stále více hotelových pokojů zeje prázdnotou. Zejména v okolí olympijského parku některým hotelům hrozí zavření.

Letecký pohled na olympijský park, Rio de Janeiro. Zdroj: Flu(x) architecture + design

Rok po loňských letních olympijských hrách průměrná obsazenost hotelů v Rio de Janeiro výrazně poklesla a v prvním pololetí roku 2017 činila pouze 51 %. Ve stejném období loni to bylo 61 %. Letos v červnu obsazenost klesla dokonce na 37 %. V červnu 2016 byly hotely obsazené na 50 %, v červnu 2015 dokonce na 60 %. Pro srovnání: průměrná obsazenost hotelů v Praze byla loni 76,9 % a letos by měla stoupnout na 78,2 %.

V nejkritičtější situaci se nacházejí hotely poblíž olympijského parku, neboť tato oblast leží mimo obvyklé trasy pohybu a zájmu turistů. Většina ubytovacích zařízení má v provozu pouze jedno nebo dvě patra, obsazenost tu někde činí pouhých 12 %. Některým hotelům hrozí, že budou muset zavřít.

Na olympijské hry do Ria před rokem v létě přijelo celkem 1,7 milionu zahraničních hostů, což znamenalo rekord v návštěvnosti. Brazilská turistická agentura Embratur se počátkem roku pomocí globální kampaně pokusila olympijský zájem o Rio de Janeiro přenést i do roku 2017. Zdá se, že nepříliš úspěšně. Na odvětví hotelnictví se opět projevil známý olympijský syndrom: nejdřív masivní investice do olympijské infrastruktury, pak po pár týdnech slávy nezájem, zanedbanost a úpadek.

Petr Bílek

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button