HotelyMICEZprávy

Hotely v EU loni zaznamenaly nárůst počtu přenocování

Počet přenocování v ubytovacích zařízeních zemí Evropské unie se loni zvýšil o 2,2 procenta na 3,1 miliardy. Česká republika vykázala nárůst o 4,5 procenta na 55,6 milionu přenocování.

Ilustrační foto Zdroj: Shutterstock

Oznámil to evropský statistický úřad Eurostat. Počet přenocování se v EU zvyšuje trvale od roku 2009, především díky turistům původem z jiných než navštěvovaných zemí.

Největší nárůst zaznamenaly Lotyšsko (o 8,3 procenta), Litva (o 7,7 procenta) a Malta (o 6,5 procenta). Celkové prvenství si loni udrželo Španělsko se 467 miliony přenocování, což je ale meziročně o 0,9 procenta méně. Následovaly Francie, Itálie a Německo. Statistika nerozlišuje mezi pracovními a dovolenkovými pobyty.

V celé EU se loni o něco více zvýšil počet přenocování ze strany domácích, který vzrostl o 2,3 procenta, než zahraničních hostů, jichž se ubytovalo jen o dvě procenta více. Podíl domácích hostů se zvýšil téměř ve všech státech EU s výjimkou Řecka a Lucemburska. Podobně počet zahraničních turistů vzrostl skoro ve všech zemích kromě Irska, Lucemburska, Španělska a Portugalska.

Poměr domácích návštěvníků byl nejvyšší v Rumunsku (81 procent všech strávených nocí), Polsku (80 procent), Německu (79 procent) a ve Švédsku (74 procent). Naopak nejvíce cizinců v poměrném vyjádření přivítala ubytovací zařízení na Maltě (96 procent všech strávených nocí), na Kypru (95 procent) a v Chorvatsku (93 procent). V České republice připadlo na domácí návštěvníky 28,8 milionu a na zahraniční hosty 26,8 milionu nocí.

ČTK

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button