MICE

Hotel Jalta otevřel ve svém podzemním protiatomovém krytu Muzeum studené války

Ke svému 55.  výročí se hotel Jalta rozhodl otevřít  Muzeum  studené války  ve svém protiatomovém bunkru. Muzeum můžou navštívit nejen hoteloví hosté, ale i zájemci po předchozí rezervaci.

Foto: www.hoteljalta.com
Foto: www.hoteljalta.com

 

Na  počátku  padesátých  let  připomínaly  válku  na  Václavském  náměstí  tři  proluky,  které  se  měly  co  nejdříve zastavět  –  Dům  potravin,  Dům  módy  a  třetí  stavbou  se  měl  stát  hotel  třetí  kategorie.  Zásluhou  architekta Antonína Tenzera (1908-2002) byl však namísto „céčka“ postaven luxusní hotel odpovídající významu svého místa. Stavba byla projektována v letech 1954-56, stavělo se tedy v pozdní etapě socialistického realismu. Jalta se ale z tzv. SORELA vymanila, ideologie zde byla potlačena abstraktními formami nebo alespoň neutrálními motivy, a Jalta tak získala hodnotu nadčasovosti.

Bunker7
Foto: www.hoteljalta.com

Zajímavostí je, že kromě funkce hotelu mu byl přisouzen velký politicko-strategický význam. V případě  válečného  konfliktu  měl  sloužit  jako  štábní  centrum  Varšavské  smlouvy  v  podzemním protiatomovém krytu v druhém  suterénu.

Byl  projektován  pro  15  aktivně  činných  a  150  pasivně ukrytých lidí, měl odolat nárazu při výbuchu nukleárních zbraní a leteckých bomb. Byl tu k dispozici náhradní agregát, speciální nádrž na vodu a byl navíc vybaven nemocnicí; kromě operačního sálu se počítalo i s místností pro elektrické šoky, sádrárny, prostoru pro nemocné upoutané na lůžko, pro osoby postižené bojovými plyny i pro odpočinek personálu. Až v roce 1998 přešel bunkr do rukou vedení hotelu a byl vyřazen ze sítě  utajených krytů civilní ochrany.

[box]Prohlídka krytu s průvodcem:

Sudý týden – Úterý a čtvrtek 17:00 – 20:00, Lichý týden – Pondělí a středa 17:00 – 20:00

Vstupné: 75 Kč (hoteloví hosté vstup zdarma)

Prohlídka trvá 30 min a je vedena v českém jazyce. Jedna prohlídka je pro maximálně 7 osob.

Rezervace předem je nutná na: concierge@hoteljalta.com[/box]

red

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button