Města & regiony ČRNovinky

Horská střediska plánují letošní zimní sezonu bez omezení provozu, ale s vyššími cenami

Lyžaři si v letošní turistické sezoně v největších střediscích připlatí za skipasy v průměru o 10 až 15 procent. Sezona bude na českých horách bez omezení, i přes současnou energetickou krizi skiareály plánují nabízet služby v co největším rozsahu. Do úsporných technologií a modernizace služeb investovaly celkem přes 700 milionů korun. Na tiskové konferenci to uvedli zástupci Asociace horských středisek ČR. V letní sezoně klesl počet návštěvníků v tuzemských horských střediscích meziročně o 15 procent.
Foto: Lenka Neužilová

“Lidé se letos na horách nemusejí obávat větších omezení. Skiareály plánují nabízet služby v co největším rozsahu,” řekla na úvod prezidentka Asociace horských středisek (AHS) Kateřina Neumannová. To se projevuje podle asociace i v dosavadních statistikách rezervací, které například na silvestrovský den v některých areálech překonávají i zimní sezony před pandemií.

Kvůli vyšším cenám energií a dalším vstupům si ovšem letos lyžaři u 30 největších středisek připlatí průměrně o 10 až 15 procent. “Provozovatelé lyžařských areálů do svých cen musejí promítnout vyšší náklady, které tato netypická situace přináší. Uvědomují si ale, že je do skipasů nelze zahrnout v plné výši. Po započtení dalších stovek skiareálů bude nárůst cen pro celou ČR ještě výrazně nižší, a bude tak hluboko pod inflační úrovní,“ uvedl ředitel AHS Libor Knot. Novinkou bude například integrovaný skipass pro Beskydy a Valašsko, do něhož bude zapojeno sedm středisek. Skiareály letos budou pokračovat v trendu prodeje skipasů online, u nichž nabízejí slevy.

Do technologií a služeb letos skiareály investovaly více než 700 milionů korun. K největším investicím patří budování akumulačních nádrží na vodu, které chtějí využívat zejména k zasněžování a případně v létě k hašení požárů nebo jako zdroj užitkové vody. Areály dále investovaly do digitalizace svých systémů, především pak do online prodeje skipasů, rezervace vybavení v půjčovnách nebo rozšiřování samoobslužných pokladen. Další peníze využijí například na nákup roleb nebo na technologii SNOWsat, která prostřednictvím satelitních snímků a GPS ukazuje, kolik kde leží sněhu. Novinkou bude například nová sjezdovka na Klínovci – s 3,4 kilometru nejdelší v ČR. Největší část investic připadá na areály Dolní Morava, Zadov, Špičák Železná Ruda, Černá hora-Pec nebo právě Klínovec.

Zároveň budou muset podle asociace všechny areály hledat úspory. Odmítají však možnost omezení zasněžování nebo provozu lanovek či vlaků, protože jde podle zástupců středisek o základní infrastrukturu, bez níž se neobjedou. Úspory tak budou hledat spíše v jiných provozních nákladech, na některých místech uvažují třeba o zkrácení doby pro noční lyžování.

Na většinu tuzemských středisek se vztahuje vládou schválené nařízení o cenových limitech na energie, podle Knota by mělo platit přibližně pro 70 procent areálů. Tato střediska podle něj sice přesto za energie zaplatí třikrát až čtyřikrát více, ale bez limitů by to při nákupech na burze za spotové ceny bylo pro mnohé likvidační. Jistota při zastropovaných cenách alespoň umožní areálům plánování a provoz, řekl. Horská střediska v Česku podle asociace mají podíl na celkové spotřebě energie kolem 0,1 procenta.

V uplynulé letní sezoně horská střediska zaznamenala proti loňsku pokles návštěvníků v průměru o 15 procent. Podle asociace k tomu přispělo především uvolnění cest do zahraničí, o které byl po dvou letech pandemického omezení enormní zájem. Dalším faktorem pak bylo nepříznivé počasí v srpnu a v září. “Návštěvníky na hory často lákají atrakce, na nichž zabaví sebe i své děti. Populární jsou různé bike parky, stezky korunami stromů či dětská hřiště. Velkou návštěvnost zaznamenal na jaře otevřený Sky Bridge 721 na Dolní Moravě,“ podotkla Neumannová.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button