AtterseeZprávy

Horolezecká vesnička Steinbach am Attersee

Horolezecká vesnička Steinbach am Attersee se nachází v Solné komoře (Salzkammergut) na úpatí masivu Höllengebirge, na východním břehu jezera Attersee. Co mají společného významné osobnosti rakouského umění a kultury jako např. Gustav Mahler, Gustav Klimt, Heimito von Doderer a Friedrich Gulda?

Foto: Bergsteigerdörfer/Gudrun Wallentin

Je to mimořádný vztah k obci Steinbach am Attersee. Klimt pobýval každé léto od roku 1914 do roku 1916 v myslivně v obci Weißenbach a navštěvoval svoji družku Emilii Flöge, která žila v nedaleké vile. Doderer po 2. světové válce našel útočiště v tamní vile svého strýce. Mahler chodil do svého legendárního skladatelského domku v zahradě hostince Föttinger. A Gulda, kterého z místních téměř nikdo neznal, strávil dlouhá léta na své usedlosti ve Weißenbachu a oddával se hospodskému rozjímání.

Foto: Bergsteigerdörfer/Johann Resch jun.

V čem vězí kouzlo regionu okolo jezera Attersee? Je to tím, že se jezero zavrtává jako obrovitý zářez do okolních horských masivů Höllengebirge a Schafberg? Nebo snad tím, že víme, jak si užívaly či ještě užívají léta u jezera Attersee  slavné osobnosti? Nebo je za tím vším takřka archetypální  architektura, která někdy až bizarně spojuje úzké domky na břehu jezera s imperiálními vilami z druhé poloviny dvacátého století?

 

[box]

Tip pro letní túru: Přechod pohoří Höllengebirge

Dvoudenní přechod tohoto hřebenu s přenocováním na chatě Hochleckenhaus nebo na chatě Rieder Hütte je obrovský zážitek. První den začíná na parkovišti Taferlklause, výstup vede na chatu Hochleckenhaus a na vrchol Hochleckenkogel (1691 m). Z vrcholu pokračuje přechod přes kotlinu Pfaffengraben, vrcholy Grünalmkogel (1822 m) a Brunnkogel k chatě Rieder Hütte (1765 m). Až sem asi 8,5 hodiny. Při pomalejším tempu lze přespat na chatě Hochleckenhaus.

Druhý den začíná výstupem na Großer Höllkogel (1862 m) a krásnými výhledy z tohoto vrcholu. Sestup vede po značené cestě na Feuerkogel a odtud do údolí Langbathtal a k hostinci Wirtshaus Kreh. Od hostince začíná závěrečný úsek kolem jezera Vordere Langbathsee a přes Lueg k Wirtshaus Großalm. K návratu na parkoviště Taferlklause je možné využít místní taxi služby: Atterseetaxi (+436507402225, www.atterseetaxi.com).

[/box]

Více informací naleznete ZDE.

 

V průběhu března Vám v rubrice Destinace měsíce představíme rakouský prázdninový region Attersee.

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button