Kam jet?Města & regiony ČRZprávy

Hornickou historii Jáchymova připomíná nová expozice u lázní

Hornickou minulost Jáchymova připomíná od 22. srpna expozice důlní techniky uranových dolů nově instalovaná v parku v lázeňském centru města.

Důl Svornost Jáchymov, foto: www.mestojachymov.cz

Podle ředitele Léčebných lázní Jáchymov Eduarda Bláhy má expozice ambice stát se vstupním bodem pro návštěvy dalších památek, nově zapsaných na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

I když úpravy parku a návrat techniky, která musela dočasně ustoupit stavbě nové restaurace lázeňské společnosti, plánovaly lázně už dlouho, dokončení se shodou okolností potkalo se zápisem hornického Krušnohoří na seznam UNESCO.

„Věřím, že tohle je veliké lákadlo se tady zastavit, podívat se. Chceme, aby to byl takový instagramový bod, kde se lidé fotí. A to už samo o sobě přivede pozornost na ostatní památky. Vycházím z toho, že tu ročně přivítáme 25 000 našich návštěvníků, kteří tu bydlí, něco je zajímá, zastaví se tady, něco je zaujme, půjdou se podívat na film, který jsme natočili, navštíví muzeum a další památky, je to výborný výchozí bod,“ řekl Bláha.

Expozici tvoří několik důlních vagonů a lokomotiva z uranových dolů, a to nejen z Jáchymova. Jáchymov je ale posledním místem, kde je dosud provozován uranový důl, i když se v něm už netěží uran, ale slouží jako zdroj léčivé vody pro zdejší lázně.

Newsroom TTG/ČTK

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button