Horní Rakousko: Objevitelská cesta bez hranic v srdci Evropy

Výprava do Horního Rakouska a jižních Čech, plná překvapení

Horní Rakousko a jižní Čechy skrývají plno překvapení. Za každou zatáčkou cyklistické stezky, při každé kulturní akci objeví zvídavý cestovatel něco nečekaného. Vydat se na cestu do Horního Rakouska a jižních Čech znamená zahájit expedici ve dvou zemích, které po staletí spojují společné dějiny. Tato skutečnost se odráží nejenom v kultuře, ale také v kuchyni, která má podobný ráz po obou stranách hranice: na kulatých knedlících a výtečném pivu si pochutnal už nejeden host.

FOTO: OÖ. Tourismus Marketing/Himsl

FOTO: OÖ. Tourismus Marketing/Himsl

Objevitelská cesta na kole

Kterýpak dopravní prostředek by byl pro překračování hranic tohoto regionu vhodnější nežli jízdní kolo?! Hustá síť cyklistických stezek pokrývá celou oblast a nabízí pohodlnou možnost prozkoumat ji v celé její rozmanitosti. Trasy jsou přehledně značeny. Další velká výhoda: Především na velkých cyklostezkách vinoucích se podél řek, jakou je např. oblíbená Dunajská cyklostezka, Vám cesta ubíhá po neustále se mírně svažujícím terénu, který věrně sleduje plynulý tok vody. Proto jsou právě tyto cyklostezky obzvlášť vhodné pro rodiny s dětmi.

Sportovní cyklisté najdou své výzvy v kopcích Mühlviertelu nebo v horách Národního parku Kalkalpen a v turistickém regionu Pyhrn-Priel. Pokud byste si přáli změnu, můžete se vyhoupnout do sedla horských či silničních kol nebo elektrokol. I pro velocipédy těchto druhů jsou připraveny vhodné trasy.

Kdo rád šlape do pedálů, setká se především na hranici mezi Horním Rakouskem a Jihočeským krajem s průkopnickými díly technického pokroku.

Staré cesty přes nové hranice

Jsou to většinou staré obchodní a dopravní cesty, které spojují nejsevernější region Mühlviertel s jihočeskou oblastí. Klasickou trasou je trať staré koněspřežky mezi Lincem a Českými Budějovicemi, která byla postavena začátkem 19. století na staré solné stezce k urychlení dopravy. Ve své době bývala – a to ví jen málo lidí – první železnicí na evropském kontinentu. Dlouho před érou parostrojů, které se proháněly po kolejištích železnic, cestovali lidé Mühlviertelem a jižními Čechami jen s jednou koňskou silou. Dalším průkopnickým dílem – s nímž se ostatně můžete seznámit ideálním způsobem také během Vaší cyklistické jízdy  – je Schwartenbergský plavební kanál na Šumavě, komplexní systém propustí a kanálů, které napomáhaly dopravovat palivové dřevo ze Šumavy vodní cestou do Dunaje a dále do Vídně.

Knedlíky a pivo – objevujte krajinové speciality

Co mají jižní Čechy a Horní Rakousko ještě společného, to objeví pozorný návštěvník restaurací a pohostinství velmi rychle: pivo, které vaří mistři sládci a o které pečujeme na obou stranách hranice s láskou. Právě Mühlviertel – se starým právovárečným městem Freistadtem – a Innviertel jsou centry hornorakouské pivovarské tradice.  Jedním z nejlepších partnerů pěnivého piva je knedlík na talíři. Kulatý pacholík, který se prezentuje v tolika různých podobách, se ve své slané variantě ideálně doplňuje se zlatavým mokem.

Je úplně jedno, jestli přijde na stůl jako příloha k masu nebo zda ve svém nitru ukrývá lahodnou náplň – Rakušan prostě svoji kulinářsky světově známou kouli miluje. A pokud se pak knedlík servíruje ještě ve sladkém provedení jako dezert, musí dát v této věci domorodcům za pravdu každý host.

Kultura nezná hranic

Mnohé velké osobnosti literatury a hudby pocházely z Horního Rakouska nebo z Čech, a působily ve své době na obou stranách stávající hranice. K nejznámějším z nich patří Adalbert Stifter, velikán šumavské literatury, nebo skladatel Gustav Mahler, který svou inspiraci nacházel často právě v Horním Rakousku. Na této tradici stavějí i kreativní umělci současnosti. Festival Ars Electronica v Linci je mezinárodním fórem pro mediální umění, upínajícím zrak do budoucnosti 21. století.

O kulturní senzace v Horním Rakousku se stará nově otevřené Hudební divadlo nedaleko parku Volksgarten. Nejmodernější operní scéna Evropy skýtá skvělé možnosti k uvedení opery, baletu i muzikálu. Festivaly a kulturní programy přispívají k výtečnému jménu Lince jako moderního města kultury: Bohatá kulturní nabídka zahrnuje ovšem nejenom představení na jevišti nové hudební scény, nýbrž i dnes již proslavenou řadu hudebních programů pod názvem „Linzer Klangwolken“ (Linecká hudební oblaka) nebo Mezinárodní hudební festival Antona Brucknera. Letní hudební festivaly, které se konají po celém kraji a nabízejí pestrou paletu žánrů od muzikálů přes operety až po opery, svými libozvučnými tóny opojí celé Horní Rakousko.

Oberösterreich Tourismus Informace, Freistädterstraße 119

4041 Linz, Tel. +43 (0)732 / 221022, Fax +43 (0)732 / 7277-130

E-Mail: tourismus@lto.at
Poptávky a rezervace: http://www.hornirakousko.cz

Výlety: http://www.vyletyrakousko.cz

Information about wintersport in Upper Austria

In German: http://www.oberoesterreich.at/aktivitaeten/winter/skifahren-snowboarden.html

In Czech http://www.oberoesterreich.at/cz/aktivity/zima/lyzovani-snowboarding.html

Offers

In German http://www.oberoesterreich.at/aktivitaeten/winter/skifahren-snowboarden/wintersport-angebote.html

In Czech http://www.oberoesterreich.at/cz/aktivity/zima/lyzovani-snowboarding/wintersport-angebote.html

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..