DopravaMěsta & regiony ČRZprávy

Historický vlak Českých drah připomene první příjezd T. G. Masaryka do Lán

České dráhy ve spolupráci s Muzeem Tomáše Garrigua Masaryka vypraví v sobotu 11. srpna historický vlak, kterým připomenou první příjezd Tomáše Garrigue Masaryka vlakem k pobytu do Lán dne 11. srpna 1921.

Foto: České dráhy

Kromě samotné jízdy historickou soupravou se cestující můžou těšit na prohlídku salonků na pražském hlavním nádraží a ve Stochově, ale také na bohatý kulturní program přímo v Lánech.

Historická souprava odjede z pražského hlavního nádraží v 8:54 a pojede po trati Pražského semmeringu přes Kladno do Stochova. Po uvítacím ceremoniálu na stochovském nádraží, kde proběhne dobové okostýmované přivítání prezidenta T. G. Masaryka, se vlak vydá do Lužné u Rakovníka, kde bude možné navštívit železniční muzeum Českých drah. Pro zájemce je připravena ještě vyhlídková jízda křivoklátským polesím z Lužné u Rakovníka do Stochova a zpět. Ze Stochova na zpáteční cestu do Prahy se vlak vydá v půl páté odpoledne. Podle původních plánů měla vézt soupravu parní lokomotiva „Šlechtična“. Vzhledem k horkému počasí a riziku vzniku požáru podél tratě bude „Šlechtična“ nahrazena historickou motorovou lokomotivou 749.008 „Bardotka“.

Během dne bude připraven bohatý kulturní program také v Lánech. „Turisté budou moci navštívit Muzeum T. G. Masaryka v Lánech, kde proběhne oživená prohlídka expozice. Přímo před muzeem se uskuteční koncert kapely Brass Band a dobová módní přehlídka. Program vyvrcholí slavnostním koncertem symfonického Orchestru Evropské Hudební Akademie Teplice před zámkem Lány. Po celý den bude otevřena zámecká zahrada,“ říká ředitelka Muzea T. G. M. v Rakovníku Magdalena Elznicová Mikesková,

„Celý letošní rok si na železnici připomínáme významné události spojené se vznikem samostatné Československé republiky. Sobotní jízdou se přesuneme 97 let zpátky, kdy Tomáš Garrigue Masaryk poprvé využil lánský zámek jako letní prezidentské sídlo,“ říká Jakub Goliáš, ředitel Regionálního obchodního centra Českých drah pro Prahu a Středočeský kraj, a doplňuje: „V průběhu roku nás čekají v rámci republikového jubilea také další historické jízdy. Ve svátek 28. října pojede z Prahy přes Křivoklát do Lužné parní vlak, který připomene vznik samostatné republiky přesně před sto lety, a těsně před Vánocemi vypravíme z Rakouska přes České Budějovice a Tábor do Prahy speciální vlak u příležitosti stého výročí návratu T. G. Masaryka z exilu.“

Detaily k těmto jízdám jsou k dispozici na webu www.cd.cz/100.

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button