Hiran Cooray: Na Srí Lance umíme odpovědné cestování

Hiran Cooray vlastní na Srí Lance rodinnou společnost Jetwing, která rozšířila působnost do všech odvětví cestovního ruchu. Prosperující firma dodržuje pravidla odpovědného cestování, a daří se jim.

 

  Hiran Cooray přijel s delegací ze Srí Lanky začátkem dubna. Autor: Lucie Poštolková

Hiran Cooray přijel s delegací ze Srí Lanky začátkem dubna. Autor: Lucie Poštolková

Setkali jsme se na prezentaci Srí Lanky na ministerstvu dopravy ČR. Na kolik podobných takovýchto prezentací jezdíte?

Většinou jsou tak dvě až tři ročně, maximálně čtyři.

Co si máme představit pod značkou Jetwing?

Máme vše, co se týká turistického ruchu. Máme koncept, který zahrnuje Jetwing Eco Holidays, Jetwing Air, Jetwing Holidays, Jetwing Events, které organizuje meetingy a konference, incentivu, a Jetwing Travels, které nabízí safari, sledování ptáků, treking, sledování divoké přírody atd.

Aktuálně provozujeme 16 hotelů a resortů po celém ostrově. Poslední, který jsme zrekonstruovali, je Lighthouse. Začali jsme také nově stavět v Kolombu. Všechny naše hotely patří na trh luxury. Ale plánujeme také vytvořit další obchodní značku.

Kolik lidí pracuje ve vaší společnosti?

Tři tisíce. Ne všichni jsou Srílančané, máme také lidi v zastoupení, například v České republice, Švédsku a v Thajsku. Ale 99 procent jsou Srílančané.

Zajímáte se o odpovědné cestování?

Srí Lanka je v rámci odpovědného cestování poměrně pokročilá. Potřebujeme odpovědné cestování, abychom si zachovali hezké prostředí. Také se to týká místních komunit a především jde o to, aby vše spolu dobře fungovalo.

Je velmi těžké zapojit místní společnosti. Spolupracujeme se školami, s farnostmi a dalšími komunitami. Naším závazkem je například šetřit energii, což je velmi těžké zorganizovat. Jsme první společnost, která se na Srí Lance snaží prosazovat tato pravidla. Například používáme energii z větru, slunce, v bazénech máme odsolovanou mořskou vodu bez chloru. A snažíme se pokračovat ještě dál tímto směrem.

Jste členem certifikovaného programu v odpovědném cestování?

Myslím si, že v Evropě funguje mnoho certifikačních systémů. Ale zákazník se v nich nevyzná. Jsme součástí jen projektu Travelife, který je přehledný. Říká přímo, co a jak má být. Má jasné tři možnosti: v pořádku, dobrý a ošklivý. S tím si vystačí. Všechny ostatní systémy stojí moc peněz. Opravdu, třeba některé vyjdou i na 50 000 dolarů. A kdo by chtěl za zapsání hotelu do certifikace platit tolik peněz? Jinak jsme ještě partneři platformy „odpovědného cestování“, která byla založena v Německu, a také systému, který funguje ve Velké Británii.

Má odpovědné cestování budoucnost?

Ano, hodně Angličanů vyhledává odpovědné cestování. Ale podobně tak i další Evropané. Ale v momentě, kdy budu zelený a vy se budete rozhodovat mezi mnou a někým, kdo není zelený, a cena bude stejná, pojedete s tím, kdo je zelený. Ale pokud bude cena za ekologii vyšší, nepojedete tam. Taková je realita.

Kam podle vás vede odpovědné cestování?

Mnoho lidí se snaží se zapojit do ochrany prostředí, snaží se zapojit místní komunitu. Věří v turismus i odpovědné cestování, které zahrnuje i myšlenku udržitelnosti.

  Lucie Poštolková

 


Enter the text or HTML code here

Jeden komentář

  1. Pingback: Hiran Cooray: Na Srí Lance umíme odpovědné cestování | Sri Lanka - The Wonder of Asia | Travel | Hotels | Holidays

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..