Harikishore: Zlaté pláže, magická jezera, horské osady – to je Kérala

Kérala je rájem pro turisty, kteří zde najdou snad vše, po čem jejich srdce touží: 600 km mořského pobřeží, jezera, hory, přírodní rezervace i historické památky. A ájurvéda zde prý byla dovedena k dokonalosti. O tomto státě ležícím na jihozápadním cípu Indie jsme na workshopu v Praze hovořili s ředitelem keralské turistické centrály panem S. Harikishorem.

Ředitel keralské turistické centrály S. Harikishore

Ředitel keralské turistické centrály S. Harikishore Foto: Naďa Rybárová

Kdo jednou navštívil Kéralu, chce se tam vrátit. Kolik turistů k vám ročně zavítá? A kolik z České republiky?

V loňském roce jich bylo 1,8 milionu. Z toho ­ovšem bylo 10 milionů Indů, 800 000 turistů přijelo ze zahraničí, především z Velké Británie. Hodně k nám ale jezdí i Francouzi, Němci a Američané. Za posledních dvacet let se počet zahraničních turistů v Kerale zvýšil o 250 procent. Počet českých turistů neznáme, ale víme, že k nám také jezdí.

Čím je Kérala tak výjimečná?

Nabízíme jedinečný produkt: nádherné pláže, ale také systém lagun, jezer a ústí řek a kanálů, kde se mísí říční a mořská voda – tzv. backwaters. Projíždět se po nich v luxusních houseboa­tech je nezapomenutelný zážitek. Pro ty, kteří dávají přednost suché zemi pod nohama, máme osvěžující horské osady i přírodní rezervace s bohatou faunou a flórou.

V Kérale je velice kvalitní infrastruktura, tři mezinárodní letiště, přes 60 000 hotelových lůžek, téměř všichni mluví anglicky. A nesmíme zapomenout na ájurvédu, ta byla v Kérale dovedena k dokonalosti. Kromě toho je Kérala v rámci Indie takový malý zázrak. Střední délka života nebo gramotnost zde dosahují hodnot srovnatelných s některými vyspělými státy a výrazně převyšují hodnoty naměřené v jiných indických státech. Např. střední délka života je u nás téměř 80 let, zatímco ve zbytku Indie 60, a gramotných je 95 procent obyvatelstva.

Máte co nabídnout i milovníkům historie?

Jistě. V Kérale je veliká škála historických památek, ať už to jsou hinduistické chrámy, křesťanské kostely, paláce i pevnosti. Koneckonců, když Evropané v 15. století dorazili do Indie, byla to Kérala, kde přistáli nejdřív. Máme dokonce i synagogu z roku 1568, která je nejstarší synagogou Commonwealthu.

 

Děkuji za rozhovor a přeji co nejvíce nadšených návštěvníků.

Naďa Rybárová

Představení vystavovatelů Kéralského workshopu najdete zde.

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..