Hana Hettiaratchi Sklenářová: Srí Lanka láká za poznáním

Hana Hettiaratchi Sklenářová, ředitelka Absolute Sri Lanka, vozí české turisty na Srí Lanku už od roku 1997. V současnosti žije na Srí Lance a vdala se tu. Navíc se aktivně podílí na propagaci země se skupinou Petra Horkého a Českou televizí.

 Hana Sklenářová s delegací ze Srí Lanky v Praze. Zdroj: Archiv Hany Hettararchi Sklenářové

Hana Sklenářová s delegací ze Srí Lanky v Praze. Zdroj: Archiv Hany Hettararchi Sklenářové

Jaký máte poměr turistů, kteří jezdí na poznávací zájezdy, a těch, kteří jezdí za arjuvédou?

Minimálně 70 % jedou buď na okruh, anebo polovinu pobytu stráví na pláži a druhou pak jezdí po památkách.

Jak to vypadá s vaším hotelem, který tam stavíte?

První fáze je začít s dvaceti bungalovy. Plánujeme mít u všech bungalovů bazénky. Naše ambice je dostupný luxus. Nejvíc si zakládáme na luxusu prostředí, protože jsou blízko hory, národní parky, historické památky a planujeme kvalitni spa & wellness centrum. V budoucnosti bychom rádi představili kvalitní sportovní centrum pro dlouhodobější zimní soustředěni.

Trvá na úřadech schvalování dlouho?

Tady je to spíš o tom, aby člověk šel tou nejpřímější cestou. Často docházelo k selhání projektů, protože lidé se neobrátili přímo na opticky možná dražší renomované kanceláře. Ale šli cestou, budeme věřit někomu v tom místě, a pak se ty věci dokázaly zkomplikovat. Ale pokud se jde přímou cestou, jde všechno zařídit.

Můžete srovnat vyřizování různých potvrzení na Srí Lance a v České republice?

To úplně srovnat nemůžu. Na Srí Lance o žádných problémech nevím. Země se otevírá a potřebují vytvořit nová místa, ať už jsou to hotely nebo nové továrny na cokoliv, proto je pro ně potřeba uzpůsobit byrokratický systém. A proto i leží v parlamentu několik nových zákonů či novelizací ke schválení pro zjednodušení systému.

Objektivně, co může Středoevropana na Srí Lance rozladit?
Pohoda místních lidí. A úsměv na tváři, to asi nabušenýho Středoevropana, který musí stíhat různé termíny,  nejvíc rozhodí.  Na Srí Lance se ovšem termíny stíhají taktéž, nicméně svým tempem a s přirozeným klidem a respektem.  Výsledkem je ve finále vyšší produktivita práce než v Evropě. Důkazem je 8 % narůst hrubého národního produktu za loňský rok.

Zaskočí Srí Lanka turistu, který je odchovaný Řeckem a Tureckem?
Je to asi intenzivnější a barevnější, řada lidí hledá luxus podle fasád na domech. Řekla bych, že fasády jsou na Srí Lance obyčejnější. Řada lidí si myslí, že tam lidi jsou chudší. Ale oni nestíhají opravovat a záplatovat s ohledem na střídající se období sucha a dešťů a ani to nepovažují za důležité.  Za to jejich obydlí i ta nejobyčejnější nabízí neuvěřitelnou pohostinnost.  Hotely na Srí Lance mají vysoký standard pohostinnosti. Většina hotelů je po nedávné rekonstrukci nebo zcela nová. Během posledních třech let na Srí Lance probíhá obrovský rozvoj cestovního ruchu.

Platí tu restrikce malých resortu, které nemohou kupovat ryby od místních rybářů, ale musí brát ryby od velkých firem, aby měly garanci?
Tady nejsou takové restrikce, ale samozřejmě jsou tu kontrolní úřady, počínaje turistickým úřadem, a těmi co vystavují licence na provozování zařízení. Dělají náhodné i každoroční kontroly. Jsou přísní na hygienu, aby se turisté nepotýkali s nějakými zdravotními komplikacemi. Obchody  s místními produkty, jsou velmi podporovaní, protože to je podpora komunity.

Mají Srílančani na školy pro turismus?
Ano mají a rozšiřují je. Mají nejen hotelové školy, ale i instituty pro průvodce. To je v podstatě jeden z hlavních oborů, který má turismu chuť dál rozvíjet a investovat.  I zde byla prezentována pozvánka Úřadem pro investice v  rámci programu pro české investory a znalce v této a vyjadren zajem o otevření další hotelové školy, která by školila v této oblasti cestovního ruchu.

 

Lucie Poštolková

  Lucie Poštolková

 


Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..