Zprávy

Gruzie zažívá turistický boom

Gruzie, krásná země ležící u Černého moře pod majestátním pohořím Kavkazu na rozmezí Evropy a Asie. Patronem země je svatý Jiří, a zřejmě asi proto je gruzínský název Sakartvelo, anglický Georgia. Co do velikosti je srovnatelná s naší zemí, ale má jenom 4,5 milionu obyvatel, řada míst v hornatém vnitrozemí je neobydlená. Přes relativně malou územní rozlohu nabízí mnoho nejrůznějších míst a atrakcí, které lákají turisty z celého světa. A zažívá turistický boom. Jenom z České republiky ji vloni navštívilo přes deset tisíc turistů, v letošním roce od ledna do dubna přijelo od nás 2342 turistů. O tom, že je Gruzie v hledáčku cestovních kanceláří, svědčila i hojná účast na prezentaci Gruzínské národní správy cestovního ruchu (GNTA), která se uskutečnila koncem května v gruzinské restauraci Tbilisi v Praze 1 v produkci společnosti Aviareps.

Na snímku zleva: Jeho Excellence Zaal Gogsadze, Tamar Vachnadze, GNTA, Anna Kekelia, GNTA, a Georgie Chogovadze, generální ředitel GNTA. Foto: Vlaďka Bratršovská

Gruzie je destinací, která může snadno zaujmout naprosto každého. Jako dělaná je pro ty, kteří se rádi věnují vysokohorské turistice, ale i pro milovníky historie. Nesmírně komplikované dějiny zanechaly Gruzii nádherné architektonické a umělecké dědictví. Pyšní se řadou historických památek od středověkých křesťanských staveb až po skalní města. Objevovat můžete památky řecké, římské, perské, arabské, muslimské, židovské i křesťanské. Černomořské pobřeží s přístavním městem Batumi a téměř subtropickým počasím láká k lenošení a relaxaci.

Foto: GNTA

Ale největším lákadlem jsou hory a národní parky. K těm nejznámějším horským oblastem vhodným pro treking a další horské aktivity patří Svanetie či Kazbegi. Jedna z nejvyšších a zároveň nejkrásnějších hor Gruzie je Kazbek, dosahující výšky 5033 metrů. Stojí v podhůří Kavkazu, na severu Jižní Osetie. Právě k této hoře byl podle řecké báje připoután Prométheus za to, že přes Diův zákaz věnoval lidem oheň. Tajemná a divoká Svatenie je rájem pro milovníky pěší turistiky, láká na své přírodní krásy a kulturu místních obyvatel. Architektura zdejších středověkých vesnic s obrannými věžemi byla v roce 1996 zařazena na seznam UNESCO. Bakuriani je vyhledávaným horským střediskem s možnostmi lyžování i trekingové turistiky.

Hlavní město Tbilisi leží na březích řeky Kury, obklopené kopci nabízí společenský život, za pozornost stojí Staré město s dřevěnými řezbami zdobenými domy, zajímavá je i moderní architektura. Kutaisi je druhé největší město Gruzie a je výchozím bodem pro výlety. Jednou z nejvýznamnějších památek celé Gruzie je klášter Gelati, přezdívá se mu Jeruzalém východu nebo také druhé Athény, je rovněž zařazen na seznamu UNESCO. Náboženským střediskem Gruzie je městečko Mccheta, které se nachází severně od Tbilisi. V roce 326 zde král Mirian III. přijal křesťanství a do 5. století byla Mccheta hlavním městem Iberie. Telavi, město vína, najdete uprostřed Kachetie ve vyhlášené vinařské oblasti se spoustou vinných sklípků.

Do Gruzie nepotřebujete víza. Dopravíte se tam například na křídlech leteckých společností Georgian Airways, Ukraine International Airlines a Wizzair.

Vlaďka Bratršovská

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button