Graubünden: jednoduše luxusní

1000 horských vrcholů, 150 údolí a 615 jezer. Alpský kanton Graubünden nabízí takřka nekonečnou rozmanitost. Panenská příroda a původní vesničky daleko od mondénních a luxusních letovisek, kde si k hotelovému pokoji můžete zamluvit i sluhu. Návštěvníci si po túře na více než 10 000 km pěších tras nebo na horském kole na úzkých singletrailech odpočinou v koupacích jezerech a v lázních. A Rhétská dráha propojuje jednotlivá místa, díky čemuž se Graubünden stává jednoduše a pohodlně dostupným cílem dovolené.

Zdroj: Davos Destinations-Organisation/swiss-image.ch

Zdroj: Davos Destinations-Organisation/swiss-image.ch

 

Moje horská vesnice.

Hvězdy se zvučnými jmény jako Sv. Mořic a Davos hrají pro tentokrát druhé housle. Jeviště teď patří místům jako Lü nebo Tenna. „Moje horská vesnice“ přibližuje hostům původní a autentický Graubünden. Tato malá, ale hezká místa nabízejí napínavé a kreativní zážitky. Např. 200letý zrenovovaný dům ve walserském stylu nebo truhlárny na výrobu nábytku z borovice, které mají ve Val Müstair tradici a vyrábějí polštáře ze „dřeva“.

 

Od jednoduchosti k luxusu.

Od prosté horské chaty k pětihvězdičkovému luxusnímu resortu, od graubündenského talíře se sýrem a sušeným masem Bündnerfleisch po hvězdné kuchaře – Graubünden je výjimečně pestrý. Toto léto se nově otevírá luxusní Privà Alpine Lodge v Lenzerheide, komplex prázdninových bytů s hotelovým servisem. Naproti nim stojí Heidelberger Hütte u Samnaun, která je sice jednoduchá, zato boduje jedinečným panoramatem okolních hor.

Graubünden bere bikery na túry.

Průzkumy potvrzují: Graubünden není jen švýcarský prázdninový region č. 1, ale také nejoblíbenější oblast bikerů v zemi. To není náhoda. Na konci roku 2012 byla otevřena hned dvě nová ubytování, která se specializují na horské cyklisty. Bun di, hotel typu bed & breakfast ve Scuolu a hotel Bestzeit v prázdninovém regionu Lenzerheide. Ale i díky infrastruktuře má Graubünden navrch. 6 kilometrů dlouhý Runca Trail ve Flimsu byl oceněn jako „Flow Country Trail“. Flow Country Trail si vyznamenání zasloužil svou délkou, pocitem jako na horské dráze, přírodou flimského lesa a tím, že ho může jet prakticky kdokoli a jízda ho bude zaručeně bavit.

Zvyky a tradice.

Graubünden s hlavním městem Chur se ohlíží do historie svého osídlení staré více než 11 000 let. To je dost času na to, aby se vytvořily tradice – ať už je to výroba sušeného masa Bünderfleisch, hraní na alpský roh nebo umění škrábání sgrafita. Všechny tyto tradice spoluutvářely udatný národ. Dnes tyto tradice žijí dál; tak drogerie Ullius v Churu vyrábí typický churský likér Röteli nebo se v Disentisu stále zpracovává tradičním způsobem vlna. Naproti tomu Alpabzug, tradiční svádění krav z hor, v Prättigau dostal v posledních letech moderní nádech, nově se jmenuje „Prättigauer Alp Spektakel“ a návštěvníkům nabízí alpskou olympiádu, staroalpskou večeři a alpský trh.

Golfová hřiště sekají krávy.

Přirozeně zelené je to v Graubündenu skoro všude. Na některých místech je ale mnohem zeleněji. K odpalu tu zve 15 golfových hřišť. Nikde na evropském kontinentu nejsou golfová hřiště hustěji a pestřeji rozmístěna jako tady. Graubünden jako golfová destinace má také jeden historický milník: Několik Britů si dalo v létě 1889 v Engadinu za úkol zřídit ve Sv. Mořici 9jamkové golfové hřiště. Nebylo to žádné fantastické golfové hřiště, které zde vybudovali. Fanatickým Britům ale stačilo na to, aby mohli svůj milovaný sport provozovat také v horách – tak se zrodil golfový sport v Graubündenu!

 

Vodní hrad Evropy.

70 % odtékající vody pochází z Alp. Mnoho z ní z graubündenských hor – díky 615 jezerům a mnoha řekám. Kromě jiných zde pramení Rýn a pod Flimsem se prokousal 10 000 m3 horniny, která se zde před 15 000 lety odlomila a zřítila do hloubky. Vznikl tak jedinečný kaňon, který lze objevovat pěšky, na kole nebo na raftu. Také nejlepší pitná voda pochází z Graubündenu. Kromě balené vody jako Passugger nebo Valser prýští v regionu Engadin Scuol Samnaun přírodní voda s bublinkami přímo z obecních kašen.

Rhétská dráha – sedadlo u okna do přírody.

Rhétská dráha spojuje. Kultury, jazyky a také různá prázdninová střediska a největší pozoruhodnosti Graubündenu. Zážitková cesta z Predy do Bergünu otevírá znovu v létě 2013 a nabízí jednak jedinečný pohled na točité tunely a železniční viadukty, jednak ukazuje hravou a informativní formou architektonické a technicky průkopnické úsilí, které bylo nutné k tomu, aby mohla být železniční trať zasazena do divoké přírody. V souvislosti se zápisem tratí Albula a Bernina na seznam UNESCO zpřístupnila nyní Rhétská dráha celou délku těchto tratí z Thusis až do Tirana také jako pěší trasu. Ta vede co možná nejblíže železničním tratím Albula a Bernina a znovu otevírá pohled na výjimečná díla železničního stavitelství.

 

Kde ho najít: Graubünden, švýcarský prázdninový region č. 1

V srdci Evropy, na jihovýchodě Švýcarska: Graubünden není jen švýcarský prázdninový region č. 1 (2011: 5,4 mil. nocí v hotelu), ale také nejvýše položený region pro dovolenou v Alpách.

Cestování po Graubündenu se Swiss Travel System.

Se Swiss Passem a Swiss Flexi Passem cestují návštěvníci do a po Graubündenu za výhodnou cenu a bez starosti s jízdenkou. Švýcarský dopravní systém podporuje novinářské cesty do Graubündenu jízdenkami Swiss Pass a Swiss Flexi Pass.

 

Program 1: Graubünden – moje horská vesnice.

Místa:Tschlin, Safien, Pungel, Vals, Andeer

Zajímavosti: Vaření piva v 1 530 m n. m., spaní ve dvousetletém walserském domě, práce se dřevem a truhlářství s výrobou nábytku, NOV hotel Steinbock ve Valsu

Leží jako perly rozeseté po celém Graubündenu. Malé, ale hezké regiony. Jsou to ostrovy klidu a odpočinku, překvapují ale napínavými, kreativními a někdy také trochu nevšedními zážitky.

Bun Tschlin – značka pro celou vesnici.

Bun Tschlin je označením pro vesnici, která si chce aktivní zachovat svůj původní ráz a způsob života a zároveň je sdílet se zvědavými návštěvníky. Výrobci a poskytovatelé služeb se tak zavázali k unikátní spolupráci. Na objevování je toho hodně – např. tschlinské pivo z pivovaru Bieraria Tschlin nebo sýr z malé, ale hezké sýrárny Che Chaschöl. Krom kravského mléka zde na neobvyklé výrobky zpracovávají i kozí, ov í a buvolí mléko.

Ubytování ve 200 let starém walserském domě.

Nühus v Safienu je místo, kde klid a odpočinek nejsou žádné prázdné sliby. V  zrenovovaném dvousetletém domě ve walserském stylu v údolí Safiental se ocitnete uprostřed přírody a máte zaručeno, že můžete pořádně vypnout. Ani komfortu se není třeba vzdát – každý ze šesti malých, ale krásných pokoj disponuje vlastní koupelnou a na snídani se nabízí velký výběr regionálních produktů.

Z lesa do obýváku.

Práce se dřevem a truhlárny na výrobu nábytku z borovice mají ve Val Müstair tradici. Podívejte se truhláři přes rameno, jak vzniká tradiční zdobný nebo zcela moderní vonící nábytek z místního dřeva.

Tip na suvenýr: polštáře plněné hoblinami z borovice. Vědecké výzkumy ukazují, že kdo na takovém polštáři spí, může svoji srdeční frekvenci snížit za noc až o 3 500 úderů. Určitě to zkuste!

Dvorní sýrárna Pungel.

Chtěli jste si vždycky vyrobit svůj vlastní sýr? Takovou příležitost vám dává sýrárna Pungel ve Vicosopranu v jižním horském údolí Val Bregaglia. Kravské nebo kozí mléko, jemný nebo vyzrálý – rozhodnutí je jen na vás. Odborně vám u toho poradí rodina Pedroni.

NOVINKA: hotel Steinbock ve Valsu.

Nový hotel Steinbock, postavený ze spousty dřeva, leží u údolní stanice lanovky a je ideálním výchozím místem pro milovníky horských sportů. A když jsou nohy po pěší nebo cyklistické túře unavené, odpočinete si ve své osobní hodince v ručně vyrobené koupací kádi.

Marenda pintga v Casa storica v Andeer.

Marenda pintga – malá svačinka – má v rodině horských farmářů v Schams tradici. V Casa storica Andeer vám Evalina a Erwin Dirnbergerovi v příjemné hospůdce naservírují sýr, klobásy, chléb a sladký hruškový chlebíček. U toho Erwin uvádí návštěvníky prostřednictvím scénických přestávek do historie regionu Viamala.

Program 2: Graubünden – jednoduše luxusní.

Místa:Flims, Engadin Samnaun, Engadin Val Müstair, Lenzerheide

Zajímavosti: Wellness v největším hotelovém parku Švýcarska, 24 °C teplé koupací jezero, 18 bod Gault Millau, senná lázeň, NOV Privà Alpine Lodge, Osvěžující koupání v křišťálově čistém horském jezeře nebo wellness na nejvyšší úrovni – v Graubündenu najdete obojí. A často docela blízko sebe: prostě luxusní.

Od horských jezer k největšímu hotelovému parku Švýcarska.

Crestasee u Flimsu leží v 844 m n. m. vysoko nad Rýnskou soutěskou a je přístupné pouze pěšky. Díky své průzračné vodě patří toto jezero na seznam chráněných přírodních památek Graubündenu. Přírodní koupaliště s kioskem a půjčovnou lodiček je otevřeno v létě, penzion s restaurací se nachází hned vedle.

Půl hodiny pěšky odsud leží v největším hotelovém parku Švýcarska pětihvězdičkový luxusní resort Waldhaus Flims. Zde se sny o dovolené a wellnessu stávají skutečností. Skleněná krychle, wellness a světlo. Zcela upsána smyslnosti. Souhra přírody, fascinující architektury a čistých linií. V „delight spa & beauty“ se na ploše 2 500 m2 otevírá extravagantní svět zdraví, který láká ke koupání, snění a příjemnému nicnedělání.

Život na horské chatě, ryzí wellness a kulinářské zážitky.

Také v Samnaun leží jednoduchost a luxus blízko sebe. K útulné chat Heidelberger Hütte se jde 4 hodiny romantickým údolím Val Musauna. Tato chata Švýcarského alpského klubu SAC stojí za návštěvu, a už na odpočinek nebo přes noc. Dole v údolí si v novém „Montana Spa“ hotelu Chasa Montana užijete na 1 500 m2 zábavního bazénu s bazénovým barem, venkovními solnými bazény, vířivkou, saunou a parními lázněmi. Na něžné pohlaví zde navíc čeká Lady-Spa s párou a saunou. O kulinářské zážitky se postará restaurant Homann s 18 body Gault Millau. Vysoké nároky na kvalitu a vypilované kulinářské umění kuchařského týmu pod vedením Daniela a Horsta Homannových přesvědčí hosty i odborníky.

Senná lázeň ve Val Müstair.

Senná lázeň je stará léčebná metoda. Hojivě působí na degenerativní revma a natažené svaly a lehké prohřátí zlepšuje imunitní systém bez zatížení oběhového systému. Zabaleni v krásně provoněném horském sen si užíváte jemný hřejivý účinek lázní.

NOVINKA: Privà Alpine Lodge Lenzerheide.

V Lenzerheide se v létě otevírá ojedinělý resort s 96 prázdninovými byty a domy. Zde si užijete volnost a flexibilitu luxusního prázdninového bytu, aniž byste se museli vzdát hotelových služeb a infrastruktury – od hlídání dětí až po wellness s vlastní saunou v bytě.

Letní TOP události 2013 v Graubündenu.

9. června: 6. Cuorsa dil Rein, Disentis Sedrun – závody v běhu a nordic walking

www.cuorsadilrein.ch

9. června: 12. International Sky Race – mezinárodní běh do vrchu na staré pašerácké stezce

www.international-skyrace.org

1.–2. června: Závody do vrchu v Obersaxenu

www.hillclimbing.ch

14.–16. června: Trailfox Flims – Bike-Freeride-Rallye

www.flims.com

29. června: Graubünden – Marathon Rothorn-Run, Lenzerheide

www.graubuenden-marathon.ch

Červenec – srpen: Origen Festival Cultural, hrad Riom Savognin, region Mittelbünden

www.origen.ch

1. července: StraMangiada Valposchiavo – kulinářská procházka

www.stramangiada.ch

9.–14. července: Davos Sounds Good

www.davos-sounds-good.ch

11. července – 11. srpna: Festival da Jazz, Engadin Sv. Mořic

www.festivaldajazz.ch

26.–27. července: Open Air Val Lumnezia

www.openair-lumnezia.ch

27. července: 28. Swiss Alpine Marathon, Davos/Bergün

www.alpine-davos.ch

3.–17. srpna: 28. Davos Festival „young artists in concert“

www.davosfestival.ch

9.–11. srpna: Trek Bike Attack Lenzerheide, freeridové závody na horských kolech

www.bike-attack.ch

16.–18. srpna: Festival v Churu a setkání alpských vousáčů

www.churerfest.org

31. srpna: 12. Nationalpark Bike Marathon

www.bike-marathon.com

27. srpna – 1. září: St. Moritz Match Race

www.stmoritz-matchrace.ch

1. září: slowUp Mountain Albula, Bergün – pomalá doprava přes průsmyk Albula

www.slowup.ch

29. srpna – 1. září: Arosa ClassicCar – mezinárodní automobilové závody do vrchu

www.arosaclassiccar.ch

28. září: Schlagerparade Chur s 25 000 účastníky

www.schlagerparade.ch

5.–20. října: Kaštanový festival Bergell

www.festivaldellacastagna.ch

10.–13. října: Prättigauer Alpspektakel

www.alpspektakel.ch

Říjen: Schafschur Savognin – stříhání ovcí

www.savognin.ch

20. října: Transviamala run & walking

www.transviamala.ch

6./13. října: Mezinárodní koňské dostihy

www.pferderennen-maienfeld.ch
Graubünden Ferien
Franziska Reisser
franziska.reisser@graubuenden.ch
Tel. +41 (0)81 254 24 32
Kontakt v České republice:
Switzerland Tourism, c/o Handelskammer
Alena Koukalová
alena.koukalova@switzerland.com
Tel. +420 222 52 11 25
Fax +420 222 51 36 85

Enter the text or HTML code here

Jeden komentář

  1. Pingback: Švýcaři představili na workshopu zimní novinky | TTG - vše o cestovním ruchu

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..